ABLASYO PLASENTA (BEBEĞİN EŞİNİN ERKEN AYRILMASI)

Fetusun doğumundan önce, normal implante olmuş plasentanın erken ayrılmasıdır. Doğumların %1’de görülür.

Gebeliğin indüklediği hipertansiyon (en sık), abdominal travma, aşırı gergin uterusun dekompresyonu (amniyotik sıvı kaybı, ikiz doğum), kokain kullanımı risk faktörleridir. Diğer riski arttırıcı durumlar, sigara kullanımı >1/paket/gün, multiparite, alkol kullanımı, kokain kullanımı, hidramniyoz, maternal hipertansiyon, erken membran rüptürü, uterin leiyomyom ve çoğul gebelik, gebeliğin indüklediği hipertansiyon (en sık) ve önceden geçirilmiş ablasyodur (Eğer bir tane önceki epizot varsa %15, iki yada daha fazla varsa %20-%25).

Bulgular ve semptomlar:

  • Vajinal kanama (evrensel değil)
  • Abdominal, sırt yada uterin ağrı
  • Uterin rahatsızlık, taşisistol, tetani, yükselmiş taban uterin basıncı
  • Fetal bradikardi veya geç deselerasyon
  • Maternal hipotansiyon veya volum kaybı bulguları (postural hipotansiyon, şok)

Tam kan sayımı, kanama fonksiyonlarının değerlendirilmesi (kanama zamanı, protrombin zamanı, parsiyel tromboplastin zamanı, fibrinojen, D-dimer) uygun olur.

Ultrasonografi retroplasental pıhtılaşma, ve kan koleksiyonunu gösterebilir, fakat yokluğu ablasyo olasılığını ortadan kaldırmaz.

Vaginal kanama için yakın takip, fetal iyilik ve maternal dolaşım durumunun izlenmesi gerekir.

Küçük ablasyolara konservatif olarak yaklaşılabilir, büyük seperasyonlar fetüs ve annenin hayatını tehlikeye atar ve sıklıkla acil doğum gereklidir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.