ACİL KORUNMA YÖNTEMİ

S: Doğum kontrol yöntemlerinden hiçbirini kullanmıyoruz diyelim tam eşim boşalmak üzereyken yarısını kazayla vajinaya boşalırsa hamile kalabilirmiyim?

C: Geri çekilme yöntemi ülkemizde en fazla kullanılan ve koruma oranı en düşük geleneksel metoddur. Gebelik şüphesi olduğunda acil kontraseptif haplardan yararlanılabilir. İlişkiden sonraki 72 saat içinde bu yöntem etkili olur.

Herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamayan kadınlarda siklus ortası seksüel birleşmeden sonra bir ajanın kullanılması acil yöntemdir. İki değişik preparat vardır (Östrojen ve progesteron içeren 4 haptan oluşan Preven™ ve sadece progesteron içeren NorLevo™ ) Tedavide 12 saat arayla 2 tablet Preven veya 1 tablet Norlevo almak gerekir. Eğer tedavi ilişkiden sonraki 72 saat içinde başlanırsa, gebeliği önleme yüzdesi Preven ile %75, NorLevo ile %89’dur. Eğer birden fazla birleşme olduysa veya tedavi ilişki sonrası 72 saatten geç başladıysa, metot daha az etkilidir. Acil kontrasepsiyon hapları ile olumsuz etkiler bulantı, kusma, meme ağrısı ve menstruel düzensizliklerdir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.