ADENOMYOSİZ

Adenomyozis çoğunlukla 30'lu ve 40'lı yaşlarda görülür. Etyolojisi bilinmemektedir, ancak önerilen bazı teoriler vardır. Bunlardan bazıları hastalığı doğum sırasında ya da doğum sonrası endometrit olgularında endometriumun reaktif hiperplazisi sonucu miyometriumu invaze etmesi ile geliştiği biçimde açıklamışlardır. Hastalık çoğunlukla doğurmuş kadınların hastalığıdır (%85-90). Diğer teoriler de hastalığın hiperöstrojenemi sonucu geliştiğini ileri sürerler. Hastalığın sıklıkla östrojene bağımlı olduğu düşünülen diğer patalojilerle birlikte bulunması bunun bir kanıtı olarak ileri sürülmektedir. Adenomiyozis olguların %60-80'inde birlikte miyom, endometrial hiperplazi, endometriozis ve endometrial karsinoma gibi östojene bağımlı hastalıklar bulunur.

Adenomyozisin tipik bir klinik tablosu yoktur, hastalık her zaman semptom vermez. Hastalarda dismenore ve menoraji bulunabilir. Dismenore, adet sırasında adenomiyozis odakları içine kanamaya, menoraji de uterusun venöz dönüşünün bozulmasına bağlanmaktadır. Muayenede belirgin bir bulgu yoktur, uterus genel olarak ve simetrik bir şekilde büyümüştür.

Hastalığın belirgin bi tanı aracı yoktur. Tanıda en önemli basamak şüphelenmektir. Ultrason tanıda yardımcı olabilir, genel olarak büyümüş bir uterus, uterusun arka duvarında kalınlaşma ve uterus içinde 5-7 mm.'lik küçük kistik alanlar görülebilecek sonografik belirtilerdir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.