ADENOMYOZİS

Uterus kas tabakasında endometrial bez ve stromanın bulunmasıdır. Kadınların %10 ile %15’i arasında görülür.40-50 yaş arasındaki kadınlarda %60’a çıkabilir. Adenomyosis endometriumun bazal tabakasındaki aberran bezlerden gelişir.Bu bezler direkt olarak myometriuma doğru büyürler. Yüksek ostrejen seviyeleri, yüksek parite ve postpartum endometrit risk faktörleridir. 

Hastaların bir kısmında bulgu yoktur (%40), menoraji (%40-50 ), dismenore, simetrik olarak uterusta “ tahtamsı” büyüme ( normalin 2-3 misline kadar )ve siklus günü ile uterusta değişen hassasiyet ( menstruasyon öncesi en kötü ) diğer bulgulardır. Birlikte endometriozis (% 15 ), uterusta myom, disparone, salpingitis isthmica nodosa bulunabilir. Hikayede karakteristik olarak ağrılı aşırı kanamalı adetlerin olması ve simetrik sert ve tahtamsı büyümüş uterusun olması tanıyı teyid etmez ama kuvvetle düşündürür.Tanının teyidi sadece histolojik değerlendirme ile yapılabilir.

Anelgezikler ( nonsteroidal ) antimflammatuar ilaçlar sıklık hormon tedavisi, gonadotropin release hormon ( GnRH) agonistleri tedavide kullanılabilir. Histerektomi adenomyosisin kesin tedavisidir. Adenomyosisin tatmin edici bir medikal tedavisi bulunmamaktadır. Tüm medikal tedaviler semptomların hafiflemesini ve hastalığın ilerlemesini durdurmayı amaçlamaktadır. Over fonksiyonlarının durması ile genellikle semptomlar geriler

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.