ADET GÖREMEME

Amenore bir semptom olup, menstrüel kanamanın olmamasını ifade eder. Amenore daima bir hastalık bulgusu olmayıp, fizyolojik de olabilir. Bu nedenle amenoreler fizyolojik ve patolojik olmak üzere iki gruba ayrılabilir.

Fizyolojik amenoreler;

• Püberte öncesinde,
• Menarş sonrası ilk yıl,
• Gebelik sırasında,
• Laktasyon döneminde,
• Menopoz sonrasında görülen amenorelerdir.

Patolojik amenoreler de daha sonra açıklayacağımız bir patolojik nedene dayalı tüm amenoreleri kapsar.

Amenoreler daha önceki adet kanamalarının olup olmamasına göre de 2 gruba ayrılır. Sekonder seks karakterlerinin olmasına rağmen, 16 yaşına kadar adet kanamasının olmamasına primer amenore denir. Sekonder seks karakterlerinin başlamasından sonraki 3 yıl içinde adet kanamalarınınolmaması yine primer amenore olarak kabul edilmelidir. Sekonder seks karakterleri olmayan bir kız çocuğunda ise 14 yaşına kadar adet olmaması primer amenore olarak kabul edilir. Buna karşın daha önce adet gören bir kişinin 3 adet siklüsü uzunluğu kadar süre adet görememesine de sekonder amenore denir. Sekonder amenoreyi 6 ay süre ile adet görlmemesi olarak tarif edenler de vardır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.