AĞIZ SAĞLIĞI VE HORMON TEDAVİSİ

Alt ve üst çene kemiklerinde ve ağızda alveolar kemik kaybı düşük ağız hijyeni ve osteoporoz ile korelasyon göstermektedir. Postmenapozal kadınlarda alveolar kemik üzerine hormon terapisinin pozitif bir etkisi mevcuttur. Postmenapozal kadınlarda hormon terapisi ile oral kemik kütlesinde artış olduğunu gösterilmiştir.
Diş kaybı ve dental girişim ihtiyacının azalması açısından postmenapozal östrojen kullananlar ve kullanmayanlar karşılaştırıldığında östrojen kullanımının süresi ile pozitif korelasyon gösteren bir yarar mevcuttur. Eğer bir kadın östrojen terapisi almışsa, hiç östrojen kullanmayanlara göre bütün dişlerini kaybetme riski 2-3 kat azalır. Uzun dönem kullanıcılarda (15 sene ve daha fazlası) dişsiz kalma riski yarı yarıya azalmıştır.
Östrojen terapisi alan kadınlarda gingiva inflamasyonu ve kanamasında azalma da gözlenebilir. Ancak orta yaşlı ve yaşlı kadınlarda antihipertansiflerle,sedatiflerle ve hormon terapisiyle pozitif korelasyon gösteren ağızda yanma rapor edilmiştir.
Özet olarak oral ve dental sağlık üzerne hormon terapisinin yaralı etkileri var gibi gözükmektedir ama oral yararları için hormon terapisi kullanımı önerilmemektedir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.