AĞRILI CİNSEL İLİŞKİ

Cinsel penetrasyon esnasında ortaya çıkan ağrıdır. Bu durum, tolere edilebilecek hafif rahatsızlık şeklinde olabileceği gibi, cinsel birleşmeyi tamamen engelleyecek veya bu iki uç arasında bir seviyede olabilir. Şiddetli durumlarda, ağrı vajinal spazma neden olabilir ve penetrasyonu tamamen engelleyebilir (vaginismus). Kabaca her yıl kadınların %15 kadarında görülür (şiddetli formu %2 den az)

Konjenital faktörler (vaginanın dublikasyonu, himen stenozu, vaginal agenezi, vaginal septum), Sistit (Akut veya kronik), hemoroid, yetersiz lubrikasyon (cinsel istismar , (yeni veya eski), uyarılma problemleri, fobi, medikasyon, yetersiz önsevişme), pelvik (levator) adele spazmı, pelvik skar formasyonu (epizyotomi, cerrahi onarım-kolporafi), Proktit (akut-kronik), üretral divertikül, üretral sendrom, , üretrit (bakterial, klamidial), vaginismus, vulvar patolojiler ( atrofik vulvit, şankroid, kimyasal irritasyonlara maruz kalma (deodorant, lubrikanlar), herpes vulviti, hipertrofik vulvar distrofi, liken sklerosis, lenfogranüloma venereum, vestibulit, vulvit (enfeksiyoz), vulvodynia neden olan durumlardır.

Vaginal penetrasyon esnasında (sadece penisle ilişkili olmayan), vulva ve perineum bölgesinde hissedilen keskin, yanma ve sıkışma hissidir. Bu rahatsızlık genelde vulva ve perineum veya vagenin dış kısmına lokalizedir. Semptomlar sebebin lokalizasyonunu bulmada yardımcı olabilir ancak sıklıkla genel ve nonspesifiktir.

Tedavide vaginal lubrikanlar (su bazlı veya AstroGide, Replens, Lubrin, K-Y jel yada diğerleri), lokal anestezikler (vulvar lezyonlarda), yada pelvik releksasyon egzersizleri spesifik tedavinin yanı sıra uygulanabilir. Bu durum özellikle tedavinin erken safhasında uyarmaya bağlı ağrının olduğu olgularda faydalıdır

Seçilmiş hastalarda dikkatli antidepresan ve anksiyolitik ilaçların kullanımı, kısa bir süre için faydalı olabilir.

Değişik seksüel temas teknikleri ile, eşlerin ağrılı birlikteliği azaltılabilir. Birleşmenin maksimun lubrikasyon sağlanıncaya kadar geciktirilmesi, vaginal apeks ekspansiyonun sağlanması ile kadın partnesin kontrolu sağlanabilir. Seksüel pozisyonun ayarlanması ile derinlik penetrasyonu ayarlanabilir. Bacakların ayrık olarak tutulması faydalı olabilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.