ANDROJEN KARŞITI İDRAR SÖKTÜRÜCÜ İLAÇ

Spironolakton , aldosteron antagonisti ve androjen reseptör antagonistidir. Doza bağımlı kompetitif androjen reseptör ve5 alfa reduktaz aktivite inhibitörüdür . Spironolakton, 50-200 mg/gün dozaj arası androjene bağımlı hirsutism tedavisinde etkilidir. 2x50 mg ya da 3x75 mg (oral kontraseptif ile kombine edildiğinde 21 gün, mens süresinde 7 gün ara vererek) dozda oral kontraseptif ile birlikte ya da oral kontraseptifsiz kullanılabilir . Oral kontraseptif ile birlikte 100 mg spironolakton kullanımı 50 mg CPA (adetin 1 -10 günleri) ile birlikte 35 microg ethinil E2 (adetin 1- 21 günleri) kullanımı ile benzer etki göstermiştir

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.