ANORMAL KIL BÜYÜMESİ

Çoğu zaman yüzdeki ve vücuttaki fazla kıllar, kandaki androjenin (erkeklik hormonları) anormal yüksek miktarlarda olması sonucudur. Androjenler hem erkek hem de kadınlarda mevcuttur, fakat erkeklerde daha yüksek seviyededirler. Erkeklerde androjenler esas olarak erbezi (testis) ve böbreküstü bezi (adrenal bez) de üretirirler. Kadınlarda ise androjenler yumurtalık (over) ve böbreküstü bezinde üretilirler. Kıl köklerinin duyarlı olduğu bireylerde, androjenler vellöz kılı terminal kıla çevirebilirler. Bir kıl kökü terminale dönüşürse kolay kolay geri vellöz olmaz, kalıcı yok olması elektrolizle mümkün olabilir.

Androjenler terminal kılların genelde erkeklerde hızlı ve kalın büyümesine sebep olurlar, aynı zamanda kelliğe de sebep olabilirler. Androjenler sebum üretimini artırırlar, bu da sivilce ve yağlı cilde sebep olur. Fazla androjenler ovülasyon (olgunlaşmış yumurtaların yumurtalıktan atılması) ve menstrüasyonu düzensizleştrir ya da yok olmasına sebep olabilirler. Eğer bir kadının androjenleri yüksekse , bunun sebebi mesela bir tümör olabilir, onda erkek tipi kellik görülebilinir, sesi derinleşebilir, meme büyüklüğü azalabilir. Ama bu etkiler nadır görülür. Bir noktaya kadar östrojen (kadın hormonu), kadınlarda androjen üretimini azaltır. Bu durumlar, aşağıda bahsedeceğimiz, kadınlarda yüksek androjen seviyesi ve hirşuitizme neden olabilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.