ANORMAL SERVİKAL SİTOLOJİ

Vaginal smear vagina, ektoserviks, endometriumdan, nadir de olsa yumurtalık, tüp ve periton boşluğundan vaginaya dökülen normal, anormal ve atipik hücrelerin mikroskop altında incelenmesidir.

Jinekolojide kullanıldığı başlıca amaçlar:

- Genital kanser taramasında (özellikle serviks kanseri),

- Hormonal durumun değerlendirilmesinde,

- Vaginal ve servikal iltihapların değerlendirilmesinde,

- Genital kanserlerin tedavisi (radyoterapi) sırasında ve sonrasında, tedavi sonuçlarının değerlendirilmesinde.

Genital kanserlerde vaginal smearin tanıdaki değeri için bilinmesi gerkenler:

- Vaginal smear sadece tarama testidir, kesin tanı yöntemi değildir.

- Doğru sonuç alabilmek için ideal şartlarda yapılmasına özen gösterilmelidir.

- Sitolojik bulgulara göre tedavi yapılmaz. Tedavi sadece histopatalojik tanıya (biyopsi) göre yapılmalıdır.

- Özellikle sevikal prekanseröz lezyonların, insitu ve invazif serviks kanseri taramasında değerlidir (Bkz. Serviksin prekanseröz lezyonları). Endometrium, tuba ve overlerin malign durumlarında tanı için çok anlamlı değildir.

- Unutulmaması gereken bir nokta da sitolıjik preparata ne kadar uzman bakarsa baksın belli oranda yanılma payı olmasıdır.

Normal koşullarda rahimağzının arkasında menstrüasyon sırasında veya hemen öncesi ve sonrası dışında endometrial hücre bulunmaz. Normalde vaginal smearde yumurtalık ve tüplere ait hücrelerinde bulunmaması gerekir. Vaginal smearde endometrium hücrelerinin bulunması endometrium patolojisinin işareti olabilir.

Yüksek riskli gruba, cinsel ilişkiye çok erken yaşta başlayan birden fazla partneri bulunan, sigara içen kadınlar girmektedir. Düşük riskli grupta isebakire bayanlar, tek partnerle cinsel ilikide bulunanlar yeralmaktadır. Yüksek riskli grupta her yıl, düşük riskli grupta ise 3 yıl arka arkaya negatifsonuç elde edilmişse, daha sonra aryla smear tekrarı önerilmektedir. Histerektomi operasyonu geçirmiş kadınlarda ise 3 yıl arayla smear tekrarlanmalıdır.

Displazi, insitu kanser ve invazif kanser tedavisi görenlerde ilk 2 yıl, 3 ay arayla, sonraki 3 yılda ise 6 ay arayla smear yapılması önerilmektedir.

Ülkemiz sağlık koşulları ve sitolojik incelemenin yaygınlığını gözönüne alındığında, sitolojik incelemelerde yanılgı payını da düşünerek vaginal smear tekrarlarının özellikle 30 yaşından sonra 1 yıl arayla yapılması uygundur. Ancak yukarıdaki risk grupları söz konusu olduğunda ona göre düşünülere davranılması doğru olacaktır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.