AŞIRI KILLANMADA TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Hiperandrojenizm ve hirsutizm tedavisinde ilk prensip androjen üretiminde veya metabolizmasında bozukluğa yol açan nedenin araştırılmasıdır.Olguların çoğunda hirsutizm benign nedenlerle oluşmuştur ve tedavisi mümkündür.Adrenal kaynaklı androjen salınımın nedenleri iyi araştırılmalı ve adrenal hiperplazide kortikosteroid tedavisi verilmelidir. Adrenal adenom ve karsinomlar cerrahi olarak çıkarılmalıdır.Cushing hastalığında pituiter tümör transsphenoidal yaklaşımla çıkarılmalıdır.Over kaynaklı androjen salgılayan tümörlerin cerrahi olarak çıkarılması ile hirsutizm tedavisinde dramatik cevap alınmaktadır.

Hirsutizm medikal tedavisinde kıl büyüme siklusları nedeniyle yavaş sonuç alınır.Tedavide istenen başarıyı elde etmek için en az 6-9 devam etmek gerekir.Tedaviyi bıraktıktan sonra olguların yaklaşık %80’inde rekürrens olur.

Hirsutizm tedavisini üç grupta sınıflamak mümkündür.

1-Androjen üretimini azaltmak için kaynağa yönelik medikal tedavi

2-Hedef organda androjenik etkiyi bloke etmek amacıyla yapılan medikal tedavi.

3-Mekanik yöntemlerle kılların alınması

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.