ATEŞ BASMASI YAŞAM DEĞİŞİKLİKLERİ

Vazomotor semptomlar için tedavi seçerken, sıcak basmalarının yaşam kalitesindeki etkilerine bakarak karar verilen semptom şiddetini dikkate almalıyız. Ayrıca sağlık durumu ve hasta seçimini de hesaba katmalıyız. Hafif vazomotor semptomlarda ilk tedavi seçeneği, davranış değişikliği ve çevreye uyumu da içeren yaşam stili değişikliğidir. Sıcak basmasının patofizyolojisini hatırlarsak, vücut ısısını düşüren egzersizlerin faydalı olacağını varsaymak mantıklı gözükmektedir. Gözlemsel bir çalışma, hava ısısını düşürmenin vazomotor semptomları azalttığını göstermiştir. Fan kullanmak, soğuk yiyecek ve içecek tüketmek sıcak basmalarını önlemekte yardım edebilir. Tersine sıcak yiyecek ve içeceklerden, alkolden uzak durulmalıdır. Ayrıca düzenli egzersiz ve sigarayı bırakma teşvik edilmelidir. Fazla kilolulara da kilo verme programı önerilmelidir. Ancak bunların etkinliği randomize kontrollu bir çalışmada denenmemiştir. Araştırmacılar, hafif – orta sıcak basmaları olan küçük gruplarda rahatlama egzersizi ve kontrollü nefes tekniğini denemişlerdir. Vazomotor semptomların %50-60 azaldığı görülmüştür ve bazı bayanlarda etkili bir alternatif veya adjuvan tedavi olarak kullanılablir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.