AZOOSPERMİ

Bazı erkekler kendi sperm sayılarının sıfır olduğunu öğrendiklerinde şok olurlar.Normal libido seviyeleri olduğu menileri normal olduğu ve normal boşaldıkları için azoospermi olarak adlandırılan bu hastalık onlar için tam bir şoktur.

Eğer sperm sayısı raporda sıfır ise, laboratuvardan tekrar tekrar kontrol etmelerini isteyin.Bir saat ara ile boşaltılan iki ardışık meni örneklerini kontrol etmelerini laboratuvardan talep etmek faydalıdır.(sıralı meni analizi)Laboratuvar aynı zamanda santrifüj örnekleri almalı ve sperm öncüleri için pelletleri kontrol etmelidir. Bazı erkekler gerçekten azospermik değildir pelet, zaman zaman sperm olacaktır. Buna kriptozoospermi denir.

Rapor ısrarla sıfır ise o zaman bir sonraki adımda azoosperminin nedeni bulunmalıdır.İki olasılık vardır:obstrüktif azoospermi ve non-obstrüktif azoospermi. Obstrüktif azoospermi olan erkeklerde normal testisler ve normal sperm üretimi vardır fakat geçit bloke haldedir.Genellikle bu epididim seviyesinde bir bloktur ve bu erkeklerin semen hacimleri normal,Ph alkali,früktoz mevcut ve semen analizinde hiç sperm prekürsör hücreleri görülmez.Klinik muayenede genellikle testisler normal boyuttadır fakat epididimis dolu ve büyüktür.

Bazı erkeklerde vaz deferansdaki bir eksiklikten dolayı obstrüktif azospermi vardır.Onların meni hacimleri düşüktür(0.5 ml veya daha az) Ph asidik ve fruktoz negatiftir.Vaz eksik ise tanı klinik muayene ile konulabilir.Bu adamlarda vaz hissedilirse,tanı seminal vezikül tıkanıklığıdır.

Non-obstrüktif azospermi olan erkeklerde kanal tıkanıklığı yoktur fakat anormal testis fonksiyonları vardır ve normal sperm üretemezler.Klinik muayenede bu erkeklerin bazılarının testislerinin küçük olduğu görülmüştür.Testis yetmezliği kısmi olabilir ; sadece birkaç alanda sperm üretebilir fakat bu sperm üretimini ejakulate etmek için yeterli değildir.Testis yetmezliği olan diğer erkeklerin hiçbir testisinde sperm üretimi yoktur.Komple ve kısmi testis yetmezliğini ayırt etmenin tek yolu farklı alanlardaki örneklere birden fazla testis mikrobiyopsisi yaparak onları patolojik inceleme için göndermektir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.