BAKTERİYAL VAJİNİTLER

S: Eşimle birlikte olduğumuzda onu rahatsız eden akıntım olduğunu söyledi. Ben bunun farkında değilim.

C: Bakterial vajinitlerin özelliği feci şekilde kokulu grimsi akıntıya yol açmalarıdır. Günlük ped kullanan bayanlar farkedebilir. Genital hijyeni bozan her türlü durum neden olabilir. Cinsel ilişki ile bulaşabilir. Tedavi sırasında bariyer yöntem kullanmak doğru olur.

Bakteriyel vajinit normal veya patojenik bakterilerin aşırı çoğalmasıyla olan, iritasyon, inflamasyon ve klinik semptomlara yol açan vajinal enfeksiyondur. Bakteriyel vajinozis ise çoğunlukla klinik belirtiler olmadan, anaerobik bakterilerin aşırı çoğalmasıyla vajinal ekolojide ortaya çıkan değişikliktir. Bakteriyel vajinozisin enflamatuar yanıtı uyarmadığı ve bu yüzden teknik olarak bir vajinit tipi olmadığı belirtilmelidir.

Bakteriyel vajinit – normal veya patolojik bakterilerin enflamatuar yanıta neden olarak (bakteriyel vajinozisten farkı) aşırı çoğalmasıdır. Bakteriyel vajinozis normal laktobasillerin kaybı, anaerobik bakterilerin artışı (özellikle Gardnerella vajinalis, Bakteroides türleri, Peptokok türleri ve Mobiluncus türleri) ve vajinal sekresyonların kimyasal bileşiminde değişimi kapsayan polimikrobiyal bir olaydır. Mevcut bakterilerin sayısında 1000 kat artış ve anaerobik/aerobik bakterilerin oranı 1000:1 olur (normali 5:1).

Risk faktörleri; sistemik olaylar ( Diyabet, gebelik, zayıf düşüren hastalıklar), normal vajinal florayı değiştiren olaylardır (sigara içmek, seksüel partnerlerin sayısı, kullanılan vajinal kontraseptifler, oral seks gibi çeşitli seks şekilleri, antibiyotik kullanımı, temizlik alışkanlığı ve vajinal duş, menstruasyon ve immünolojik durum). Mikroorganizma cinsel ilişki ile bulaşabilmekte ve cinsel aktif asemptomatik kadınların %40-68’inde bulunmaktadır. Gerçek bir hücre içi paraziti olmadığından minimal düzeyde irritasyona yol açan bu mikroorganizma, homojen, gri renkte, kokmuş balık kokusunda, vagina mukozasına yapışık alkali bir akıntıya yol açmaktadır. Bazen köpüklü de olabilir.

Klinik olarak hastaların çoğu asemptomatiktir. Bazen, akıntı pet kullanımını gerektirecek kadar çok olabilmektedir. En önemli şikayet menstrüasyon ya da cinsel ilişkinin ardından ortaya çıkan kokmuş balık kokusudur. G. Vaginalis doku patojeni olmadığı halde bunun artıkların, metabolize eden bazı anaeroblar kaşıntıya yol açabilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.