BARİYER KORUNMA YÖNTEMLERİ

S: Doğum kontrol yöntemlerinden ilişki sırasında vajinaya takılan bir koruma yöntemi varmı ? Güvenilirmi?
C: Bariyer yöntemler ilişki sırasında kullanılacak seçeneklerdir. Diafram ve kadın prezervatifi bayanların ilişki öncesinde takabilecekleri materyallerdir. Önemli olan doğru yerleştirmektir. Aksi takdirde seksten zevk alamama ve gebelik riski olabilir. Kadın prezervatifi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma için kullanılmalıdır.Diyafram


Rahatsızlık vermeyen en büyük boy veya vajen epiteline basınç yapmayan boydaki kullanılmalıdır. Yerleştirildikten sonra kadın kendisi çıkartmalı ve tekrar yerleştirilmelidir. Diyaframın serviksi tamamen çevrelediğinden emin olunmalıdır. Diyafram spermisid (spermleri öldüren jel kıvamında bir madde) ile birlikte kullanılmalı ve son cinsel birleşmeden en az sekiz saat sonra çıkartılmalıdır. Eğer diyafram yerleştirildikten 8 saat sonrasında tekrar birleşme olursa, ek spermisid kullanılmalıdır. Diyafram kullananlar uzun süreli kullanımda vajen epitelinde erozyon görülebileceği için, 24 saatten uzun süre aracı yerinde bırakmamalıdır.

Doğru kullanıldığında diyafram ile gebelik oranı yüzde altıdır.

Erkek Kondomu (Prezervatif)

S: 23 yaşında bayanım.kondomu ilk kullandıktan sonra kaşıntı ve akıntı meydana geldi. Tavsiye edeceğiniz başka yöntem var mı?

C: Erkek prezervatifleri bazı hanımlarda allerjik reaksiyon yapabilir. Bu durumlarda latex allerjisi düşünülmeli, ya prezervatif çeşidi değiştirilmeli veya başka yöntem kullanılmalıdır. Kullanılacak yöntem hekim ile yapılacak görüşme sonrasında belirlenmelidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemede en etkili yöntem olması, çok seks partneri olanlarda kullanımının cesaretlendirilmesine gerekçedir. Kondom penisin ucuna sıkıca yerleştirilmemeli, ejakulatı biriktirmek için ucun 1-1,5 cm penisten uzak olmalıdır. Spermlerin akmaması için çıkartırken dikkat edilmelidir. Doğru kullanıldığında prezervatifler ile gebelik oranı yüzde ikidir.

Kadın Kondomu (Femidon™)

Yumuşak, gevşek uyan kılıf ve iki fleksıbl poliuretan halkadan oluşur. Bir halka kılıfın kapalı ucunda vajenin içinde durur ve iç sabitleyici ve yerleştirme mekanizması olarak görev yapar. Dış halka, aletin dış kenarını oluşturur, yerleştirildikten sonra vajenin dışında kalır ve cinsel ilişki sırasında labialar (dudaklar) ve penis köküne koruma sağlar. Kondom önceden kayganlaştırılmış ve tek kullanımlıktır. Erkek kondomuna göre kadın kondomunun avantajı seksüel aktivite başlamadan yerleştirilmesi ve ejakulasyondan uzun süre sonraya kadar yerinde kalabilmesidir.

Eksternal genital bölgeyi de örttüğünden, kadın kondomu genital herpes gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlar. Erkek kondomlarında kullanılan latex’e göre poliüretan daha kuvvetli olduğunda yırtılması zordur. Doğru kullanıldığında kadın kondomu ile gebelik oranı yüzde beştir

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.