BARSAK SARKMASINI ÖNLEYİCİ AMELİYAT

Barsak sarkması (Enterosel oluşumu) genellikle rahimi alınmış hanımlarda görülür. Enterosel peritonun ( karın içi döşeyici tabakanın) vajen epiteli ile direkt bağlantıda olmasıdır. Bu defektin onarılması için destek dokuların rekonstrüksiyonu gerekir. Rahim ameliyatı sonrası ön ve arka destek dokularında bütünlük bozulursa periton ile vajen mukozası direk karşılaşır. Burada bombeleşme oluşur. Tamir ön ve arka destek dokularınların beraber dikilmesidir. Bu onarım sadece tepedeki defekti düzeltir, vajen tepesi suspansiyonu gerekir.

Vajen kubbesinin desteklenmesi ve sarkmasının önlenmesi

Vajen kubbe sarkması, vajen tepesinin uterosakral ligamentlerden ayrılması sonucu oluşur. Rahimin alınması için uterosakral ligamentlerin kesilmesi gerekir. İleride vajen tepesi sarkması oluşmaması için uterosakral ligamentlerin vajen kubbesine tutturulması gerekir. Bunun yapılmadığı durumlarda vajen kubbe sarkması ve sonrasında ön ve arka paravajinal defektlerin oluşması görülebilir.

Vajen kubbe suspansiyonu gereken hastaların çoğunda diğer rekonstrüktif destek operasyonları da gerekebilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.