BARTOLİN ABSESİ

S: Vajenimin sağ dışında elime bir sertlik geldi. Dokunduğumda çok acıyor, oturamıyorum. Panatalon giyemiyorum. Ne yapabilirim?

C: Dış genital bölgede küçük ve büyük dudakların arasında arkaya yakın bölgede ağrılı, kızarık, sert kitle öncelikle Bartolin absesini düşündürmelidir. Enfeksiyona bağlı gelişen bu durumda antinbiyotik tedavisi ve ağrı kesici yararlı olabilir. Şikayetlerin geçmediği durumlarda cerrahi düşünülebilir.

Bartolin bezlerinin biri veya her ikisinin infeksiyonu sonucu, şişlik ve/veya abse formasyonu oluşmasıdır. Genellikle bu olay tek taraflı ve belirgin ağrı ve şişlikle birliktedir. Sistemik semptomlar ileri olgular dışında minimaldir. Yetişkin kadınların %2 sinde, bir veya her iki Bartolin bezinin büyümesi veya enfeksiyonu gelişebilmektedir. Neisseria gonorrhoeae infeksiyonu, ve diğer ajanların (E. koli gibi), enfeksiyonlarına sekonder olarak gelişebilir.

Cinsel temasla bulaşan hastalıklara maruz kalma , travma risk faktörüdür.

Dudakların Bartolin bezi bölgesinde (saat 5 ve 7 hizasında) 2-4 gün içinde aniden ortaya çıkan, kistik ve ağrılı şişlikdir. Kistin büyüklüğü 8 cm veya daha büyük olabilir.

Bartolin bezi iltihabı veya Bartolin bezi absesi gonokok kaynaklı olabileceği için, diğer cinsel temasla bulaşan hastalıkların değerlendirilmesi tedbiren gerekir. Hafif enfeksiyonlar, antibiyotik veya topikal tedavilere cevap verebilir. Ilık ve sıcak duş uygulamaları semptomları hafifletir ve drenajı sağlar. Spontan drenaj tipik olarak 1-4 günde olur. Basit drenaj tekrarlama özelliği gösterir. Bezin cerrahi ağızlaştırılması arzu edilen uygulamadır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.