BAŞARI ORANLARI

Sonuçlar dikkatli incelenmelidir. Bir IVF merkezinin başarı oranları birçok faktöre bağlıdır ve kliniklerin başarı oranlarının karşılaştırılması anlamlı olmaz çünkü hasta özellikleri ve tedavi yaklaşımları klinikten kliniğe değişir. Örneğin programa kabul edilen hastaların tipleri ve siklus başına transfer edilen embryo sayıları programın istatistiklerini etkiler. Küçük siklus sayılarıyla hesaplanan istatistikler doğru olmayabilir.

Gebelik oranları ve canlı doğum oranları tanımlarını anlamak önemlidir. Örneğin %40 gebelik oranı kadınların %40’nın eve bebek götürdüğü anlamına gelmez. Gebelik her zaman canlı doğumla sonuçlanmaz. Hatta gebek kelimesinin birden fazla anlamı vardır. Biyokimyasal gebelik IVF sonrası sıktır. Bu gebelik kan veya idrar testi ile doğrulanır ancak ultrason ile tespit edilecek büyüklüğe gelmeden sonlandığı için görülemez. Klinik gebelik ultrason ile gebeliğin görülmesidir ancak düşük yine de olabilir. Dolayısıyla farklı kliniklerin gebelik oranlarını karşılaştırırken hangi tip gebeliğin karşılaştırıldığı önemlidir. Çoğu çift kliniğin canlı doğum oranıyla ilgilenir. Bu başlayan IVF siklusu başına canlı bebek doğurma olasılığıdır. Gebelik oranları ve daha önemlisi canlı doğum oranları birçok faktörden etkilenir. Özellikle kadın yaşı önemlidir. Başlayan her IVF siklusu için canlı doğum oranı 35 yaş altında %30-35, 35-37 yaş arasında %25, 38-40 yaşları arasında %15-20 ve 40 yaşından sonra %6-10 arasındadır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.