BEBEĞE HAZIRLIK

Yeni bir bebek için hazırlanmak çok eğlencelidir ama çok fazla çaba da gerektirir. Yeni bebeğinize iyi bakmak için hazırlıklı olmak istersiniz; doğru bebek malzemeler almaktan, iyi bir çocuk hekimi seçmeye kadar. İşte sizi hayatınızın en heyecanlı günlerine hazırlayacak bir eylem planı. Bebeğinizin salıncağı, karyolası, banyosu ve daha çok çeşitli eşyaları ve malzemeleriyle ilgili bilgi sunuyoruz. Bebek için arabalarda kullanılan bebek koltuklarından da söz ediyoruz, çünkü bebeğinizin ilk araba yolculuğu için bir tane ihtiyacınız olacak- hastaneden eve.
Ama iyi bir çocuk hekimi bulmak vereceğiniz en önemli kararlardan biri olduğundan, en önce bu konuyu ele alacağız.

İyi Bir çocuk hekimi Bulmak

Bebeğinizle ilgilenecek doktoru doğumdan önce seçmek isteyebilirsiniz. Bu şekilde, bebek daha doğmadan önce onunla hastanede karşılaşmadan önce, kendisiyle tanışabilirsiniz. Eğer düşündüğünüz biri yoksa, birinden tavsiye isteyebilirsiniz

Bebeğinizle ilgilenecek olan doktor, bir çocuk hekimi, bir aile doktoru ya da pratisyen hekim olabilir. Aile doktoru ya da pratisyen hekim, bazı bölgelerde mümkün olan tek seçenek olabilir.

Doktorla Tanışmak

Bazı ebeveynler, çocuk hekimini önceden seçerler. Bunu yapmaya karar verirseniz, bebeğinizin tahmini doğum tarihinden üç-dört hafta önce randevu alın. Konuştuğunuz kişilere beklediğiniz bebek için çocuk hekimi aradığınızı söyleyin. Bazı doktorlar ailelerle teke tek görüşürken, bazı ekipler aileleri gruplar halinde kabul eder. Bu görüşmenin ücretini sorun. Bazı doktorlar bunun için para talep etmez; bazıları ücret ister.

Bebeğiniz doğduktan sonra doktorla ilgili bir sorunla karşılaşırsanız, başka birini seçebilirsiniz. Seçiminiz kalıcı olmak zorunda değildir.

Doğum Odasını Hazırlamak

Bebeğinizin yeri, ayrı bir oda veya kendi yatak odanızın bir köşesi olabilir. Bebeği eve getirdiğinizde ihtiyaç duyacağınız temel şeyler, bebeğin uyuyacağı ve giysilerinin değiştirileceği yerlerdir. Şimdi sözünü edeceğimiz diğer şeyler gerekli değildir ama hayatınızı kolaylaştırabilir.

Bebekler neredeyse her yerde uyuyabilir; bir beşikte, bir banyoda veya karyolada. Bebeğiniz doğduğunda odası hazır değilse, bir sepet veya çekmece bile geçici olarak iş görebilir. Bebeğiniz oturmaya başlayana kadar karyolaya ihtiyaç duymaz. (Karyola tasarımı ve güvenliğiyle ilgili aşağıda konuşacağız.)

Şu çocuk odası gereçlerini almayı düşünün: Bir tür yatak (karyola ya da beşik), bir giysi masası, bir sallanan koltuk, şifoniyer, alt bezi kovası, bebek monitörü, küçük lamba, ana kucağı, hava nemlendirici ve bir duman detektörü. Sallanan koltuk, bebeğinizi emzirmek ve onu rahatlatmak için harika bir yerdir. Yeni tasarımlı alt bezi kovaları, alt bezlerinin kokusunu içeride kapalı tutar. Monitörler, bebeğin odasına gidip onu uyandırmanıza gerek kalmadan takip edebilmenizi sağlar; böylelikle onu dinleyebilir ve hatta bazı modellerde, onunla konuşabilirsiniz de. Odayı yumuşak bir şekilde aydınlatmak için düşük watt’lı bir ampul seçin. Renkli bir dönence, bebeği uzun süre keyifli tutabilir ve oyalayabilir; tavandan sallandırarak bebeğinizin ulaşamayacağı bir yere asınız. Hava nemlendirici, bebeğin odasının havasını nemli tutar ve özellikle soğuk algınlığı durumlarında solunumunu kolaylaştırır.

Boya: Bebeğin odasının boyanması konusunu hafife almayın. Odanın zehirli olmayan bir boyayla boyanmasına dikkat edin; emin değilseniz, duvarları tekrar boyatın.

Bebeğin eğlencesi için: Bir hoppala ya da salıncak düşünebilirsiniz. Bebeği mutlu bir şekilde kalacağı güvenli bir yere bırakmanız gerektiğinde, ikisi de işe yarar. Böylece bebeğiniz uzunca bir süre kendi kendine oyalanabilir.

Karyola, Beşik ve Banyo

Bebeğinizin uyumak için güvenli bir yere ihtiyacı vardır. Bazı anne-babalar, bebeği bir süre için kendi yatak odalarında tutarlar; bazıları ise hemen ilk günden itibaren, bir karyola ya da beşik içinde kendi odasına yerleştirirler. Bazı anne-babalar ise, bebeğin kendileriyle birlikte yatmasına izin veren geniş bir yatak kullanırlar.

Beşik: Bu, bebek için rahat, küçük ve portatif bir yataktır. Burada yatamayacak kadar büyüyene kadar uygundur. Şilte tam olarak uymalı, çarşaf ve örtüler dışarı taşmamalıdır. Yatağın kolayca devrilmemesi için, geniş bir temeli olması önerilir.

Karyola: Bu mobilya, beşikten daha kalıcıdır. Bazı karyolalar, çocukla birlikte büyüyebilecek şekilde tasarlanmıştır ve genç yatağına dönüşebilir. Satın almadan önce, Genç Ürünleri Üreticileri Birliği (JPMA), Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonu ve Amerikan Pediatri Akademisi tarafından belirlenen güvenlik standartlarına uygun olup olmadığını araştırın.

Karyola Güvenlik Özellikleri: Alışveriş yaparken, aşağıdaki güvenlik standartlarını aklınızda bulundurun.

 • Parmaklıklar 6.5 santimden geniş aralıklarla dizilmemelidir. İki parmaklık arasından bir meşrubat tenekesi geçirebiliyorsanız, fazla geniş demektir.
 • Şiltenin tam olarak uyması gerekir; karyolanın kenarıyla şilte arasına en fazla iki parmak sokabilmelisiniz.
 • Şilte yeterince sert olmalıdır.
 • Parmaklıklar şiltenin alt kısmındandan 65 santim yukarıda ya da şiltenin üzerinden en az 10 santim yukarıda kalmalıdır.
 • Bebek büyüdüğünde kendi başına dışarı çıkmaya çalışırken giysilerinin takılmaması için, köşe direkleri başucu ve ayakucu panellerinden yüksek olmamalıdır.
 • Ahşap kısımlarda zehirli vernik kullanılmamalıdır.
 • İkinci el bir karyola kullanacaksanız, boyanın kurşunsuz olmasına dikkat edin. Yeni karyolaların kurşunsuz boyayla boyanması zorunludur.
 • Başucu ya da ayakucu panellerinde, bebeğin başının çarpabileceği çıkıntılar bulunmamalıdır.
 • Parmaklığı indirip kaldıran mekanizmada, çocuk kilidi bulunmalıdır.
 • Parmaklıkların ve tüm panellerin, birbirlerine sağlam ve kıpırdamaz bir şekilde iliştirilmiş olmasına dikkat edin.
 • Şilte için su geçirmez örtü olarak asla çöp torbası kullanmayın.

Çarşaflar: Karyolaya ek olarak, uygun büyüklükte üç-dört çarşafa ihtiyacınız olacaktır. Çarşaflar, şiltenin dört kenarında da en az beş santim kadar aşağı uzanmalıdır. Yıkandıktan sonra çeken çarşafları atın. Çarşafların kaymasını önlemek için, şilte altından geçirilen kayışlar kullanabilirsiniz. Çarşafın üzerine asla su geçirmez pedler koymayın. Bazı araştırmacılar, karyolada bebek ve yatak örtülerinden başka bir şey bulunmaması gerektiği fikrini savunmaktadır; bebek uyurken yastık, yorgan ya da battaniye bulunmamalıdır.

Eğer bebek üşüyorsa, sıcak tutmak için fermuarlı bir tulum giydirin. Yatak takozu,bebeğin vücudunu kaldıran köpükten yapılan bir malzemedir ve bebeğin uyurken yüzükoyun dönmesini engeller.

Karyolanın yeri: Karyolanın yeri de çok önemlidir. Evin dış duvarının kenarına koymayın. Radyatörlerden ve havalandırma kanallarından uzak tutun (sıcak ya da soğuk fark etmez). Jaluzi ya da perde iplerine yakın koymayın. Karyolanın etrafına, bebeğin dolanabileceği şeyler bırakmayın.

Bebeğin Giysileri

Bebek giysileri almak, ebeveynlerin, büyükanne ve büyükbabaların çok sevdiği bir şeydir. Bebeği en şirin veya en renkli şekillerde giydirmek eğlencelidir ama pratik olalım: Çoğu bebek bunlara ihtiyaç duymaz. Birinci yıl için birkaç temel şey onlara yetecektir. Birkaç şirin giysinin kimseye zararı olmaz ama çok gerekli değilse, paranızı onlara harcamayın. (Sonuçta zaten doğum hediyesi olarak getiren çok olacaktır.)

Bebeğin temel ihtiyaçları: Bebeğin çok fazla şeye ihtiyacı yoktur. Alt bezleri, tişörtler, altı açılan kundaklar, ayaklı tulumlar, çoraplar, mama önlükleri, bir şapka, bir battaniye, kısa veya uzun paçalı badi ve havlular, biriktirmeniz gereken şeylerdir. Her birinden kaç tane olması gerekeceği, kişisel durumunuza bağlıdır. Aşağıdaki liste size bir fikir verebilir:

· 6 ila 8 tişört

· 4-5 kundak

· 4 hafif ayaklı tulum

· 2 kalın ayaklı tulum

· 6 çift çorap

· 6 mama önlüğü

· 1-2 şapka

· Serin havada dışarı çıktığınızda kullanacağınız 1 battaniye

· Kısa ya da uzun kollu 6 badi

· 6 tane pamuklu battaniye (kare olanlarını tercih edin; bebeği sarması daha kolaydır)

· 3 kapşonlu bebek bornozu

· 3 sabunlama bezi

Banyo malzemeleri: Giysilere ek olarak, bebek için bazı banyo malzemelerine de ihtiyacınız olacaktır. Bir fırça ve tarak, tırnak makası (bebek için hazırlanmış çıtçıtlar da olabilir), burun damlası, bir termometre (kulaktan ya da makattan kullanılan), bebek şampuanı, kızarıklıklar için krem, bebek pudrası, bebek yağı, ıslak mendiller, pamuk topları ve vazelin. Bunları kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde ve bir arada tutun.

Kulak Termometresi: El altında bulundurmak isteyeceğiniz en temel malzemelerden biri, kulak termometresidir. Bu aletler oldukça yenidir ve bebeğin ateşini kulaktan ölçmek için kızılötesi teknolojiyi kullanır. Galaksimizin ötesindeki yıldızları incelemek için Jet Ütme Laboratuarlarında geliştirilen bu teknoloji, şimdi vücut sıcaklığını kulak içinden birkaç saniyede ölçen termometreler için kullanıldı.

Bu termometrenin en önemli avantajı, ölçme hızıdır- 1veya 2 saniye!

Kullanımı kolay: Termometrenin alıcı ucunu kulağın içine yerleştirin ve birkaç saniye bekleyin. Termometre, 5 ila 32 farklı ölçüm arasında ortalama çıkarır (ölçüm sayısı kullandığınız aletin markasına bağlıdır) ve ekranda beliren rakam tercihe göre Celsius ya da Fahrenheit olabilir. Bazı termometreler aynı şekilde ağızdan ya da makattan kullanılabilir.

Bebeğiniz hastayken makattan 3 dakikada ateş ölçmek yerine kulaktan birkaç saniyede bunu yapmak, herkesi mutlu edebilir.

Giysi Masası Kurulumu

Bebeğin giysi masasının kendi odasına ya da evin herhangi bir yerine koyabilirsiniz. İki ya da üç katlı bir evde oturuyorsanız, her kata bir giysi masası yerleştirmeniz yararlı olabilir. Her şeyden önce, masa kesinlikle sağlam olmalıdır. Bebeğin yuvarlanmasını önleyecek bir güvenlik kayışı kullanmanız da şiddetle önerilir. İhtiyacınız olacak tüm malzemeleri bebekten uzağa koymaya dikkat edin. Bebeğinizin hareketlenmesi ve etrafa uzanıp karıştırarak merakını gidermeye başlaması uzun sürmeyecektir!

Giysi masanızın yüksekliğinin boyunuza uygun olması gerekir; kalçanızdan daha aşağıda ya da göğüs seviyenizden yukarıda olmamalıdır. Kenarları kalkık bir mat iyi tercihtir. Bebeği sıcak ve güvenli tutmak için, giysi masasını pencereye yakın bir yere koymayın. Ayrıca, bebek karyolanın içindeyken eşyalara uzanamaması için, karyoladan uzak bir yere koyun. Jaluzi ipi gibi bebeğin dolanabileceği bir şeye yakın olmamasına dikkat edin. Siz giysilerini değiştirirken bebeğin oyalanması için, duvara renkli bir poster asın veya başının üzerine sesli bir dönence yerleştirin.

El altında temiz alt bezleri, kremler, ıslak mendiller, bebek pudrası (talk pudrası solunduğu takdirde sorunlar yaratabileceğinden, mısır nişastasından yapılmış pudraları tercih edin), losyonlar (kokusuz), pamuk topları, vazelin, temiz giysiler ve temiz battaniyeler bulundurun. Kendi durumunuzda ihtiyaç duyabileceğiniz diğer her şeyi listeye ekleyebilirsiniz. Malzemelerinizi bebeğin ulaşamayacağı bir şekilde, bir sepetin içinde ya da bir rafta tutun.

Bir bebek çantanız olsun: Evden çıkarken yanınıza alacağınız hazır bir çantanız olsun. Ağzı ipli çantaları tercih edin. İçine dört ila altı alt bezi, bir mama önlüğü, yedek giysi, bir emzik, mama, birkaç biberon, ıslak mendil ve bir-iki oyuncak koyun.

Sürekli mi, yoksa atılabilir alt bezi mi? Anne-babalar, en iyisinin hangisi olduğunu bilmek istiyorlar. Bu tamamen size ve şartlarınıza bağlı. Atılabilir alt bezlerini kullanmak kolaydır. Onları yıkamanız veya kurutmanız gerekmediğinden, kullanması rahattır ve zaman kazandırır. Naylon külotlar veya alt bezi iğneleri kullanmanız gerekmez. Ama bebeğiniz altını ıslattığında fark etmeyebilirsiniz, çünkü dış katman bunu engeller.

Sürekli bezlerin yıkanması gerekir. Bu da işinizi zorlaştırabilir ve istemediğiniz masraflara neden olabilir. Evinizde yıkarsanız, deterjanı tamamen arıtmak için iki kez durulamanız gerekir. Bebek naylon külot giyer ve onları da yıkamanız gerekir.

Bazı aileler, iki tercihi bir arada kullanır ve kendi durumlarında bunun işe yaradığını söylerler. Eğer bebeğinizi yuvaya bırakacaksanız, muhtemelen sadece atılabilir alt bezi getirmenizi isteyeceklerdir. Hangisini seçerseniz seçin, kesin olan bir şey var: İlk yıl, binlerce kez alt bezi değiştireceksiniZ.

Araba İçin Bebek Koltukları

Bebeğiniz için alacağınız en önemli eşyalardan biri, bebek koltuğudur. Bebeğiniz arabaya bindiği her seferinde, bebek koltuğuna oturması gerekecektir.

Bir bebek koltuğu, herhangi bir kaza durumunda bebeğiniz için en iyi korumayı sağlar. Bazı anne-babalar, kaza sırasında bebeklerini tutarak koruyabileceklerine inanmakta ama çok yanılmaktadırlar. Bunu yapmak mümkün değildir. Yapılan kaza testlerinde, sadece 50 kilometre hızla yapılan bir kaza anında, beş kiloluk bir bebeğin büyük bir güçle anne ya da babasının elinden kurtulduğu gözlemlenmiştir. Araba hareket halindeyken, bebeğinizi emzirmek, altını değiştirmek veya rahatlatmak için koltuğundan almamanız konusunda da sizi uyarıyoruz.

Bebeğiniz hastaneden çıkıp eve gitmek için ilk arabaya binişinden itibaren, mutlaka bir bebek koltuğuna yerleştirilmelidir. 1 yaşına ve 10 kilo ağırlığa ulaşana kadar, bebek koltuğu aracın arkasına bakacak şekilde yerleştirilmelidir. Onun için en güvenli yer, arka koltuğun ortasıdır. Sonrasında koltuk öne çevrilebilir ama daima arka koltukta kalmalıdır. Bebeğiniz için bir bebek koltuğu seçerken, JPMA, Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonu ve Amerikan Pediatri Akademisi’nin güvenlik standartlarını karşılamasına dikkat edin. Sadece bebekler için kullanılan ve bebeğinizi 10 kiloya kadar destekleyen veya daha büyüdüğünde de kullanabileceği ve çocuğu 20 kiloya kadar destekleyen birini seçebilirsiniz. Küçük bir bebek için, sadece bebekler için olanı seçmek daha iyidir, çünkü yarı eğik pozisyonu, bebek için daha rahattır.

Bebeğiniz düşük doğum kilolu ise: Bebekleri çok küçük doğan aileler, bebek koltuğu konusunda tereddüt etmektedirler. Bebek koltukları, ortalama boyda bebeklere göre tasarlanmıştır. Küçük bir bebek, bu koltuklarda rahatsız olabilir ve nefes alıp vermekte zorlanabilir. Bir araştırmaya göre, küçük bir bebek, daha büyük bebek koltuklarında oksijen yetersizliği ya da apnea nöbetleri (bebeğin kısa bir süre için nefes alamaması) gibi sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bunun çözümü, güvenlik standartlarına uygun bir araba beşiği seçmek olabilir. Bu beşikler kullanıldığında bebek dümdüz yattığından, rahatlıkla nefes alıp verebilmektedir. Ayrıca, bir kaza anında yeterli koruma sağlanmaktadır.

Eğer solunum sorunu yaşamıyorsa, sadece bebekler için olan bir bebek koltuğu kullanmak doğru bir tercih olabilir. Rahat etmesini sağlamak için, başını destekleyecek şekilde, bebek koltukları için özel tasarlanmış yuvarlak bir yastık kullanın. Eğer bu yastıklardan bulamazsanız, sıkıca yuvarlayacağınız bir battaniye de aynı işi görür. Bebeğin kaymasını engellemek için, iki tarafına ve kasıkla kasık kayışı arasına battaniye sıkıştırabilirsiniz.

Yaygın bebek koltuğu hataları: Birçok aile arabalarında bebek koltuğu kullansa da, sadece bazıları doğru şekilde kullanmaktadır. En yaygın görülen hatalar arasında şunlar sayılabilir:

· Bebek koltuğu kayışı doğru takılmamış, çok gevşek takılmış ya da hiç takılmamış.

· Arkaya dönük duran bebek koltuğu yanlış şekilde yatırılmış.

· Emniyet kemeri düzgün takılmamış veya hiç takılmamış.

· Bebek koltuğu araba koltuğuna sıkıca bağlanmamış.

· Bebek koltuğu, bebek için fazla büyük.

· Bebeği koltukta tutan kayış düzgün bağlanmamış.

· Bebek koltuğunun kayışları bebeğin omuzlarından geçirilmemiş ve serbest bir şekilde göğüs üzerine bırakılmış.

Sık sık bize sorulan bir soru: Bebek şehirde büyüyorsa ve ailesinin arabası yoksa, yine de bebek koltuğu şart mıdır? Cevap şiddetli bir evet! Bebek taksiye bindirilse bile, mutlaka güvenlik sistemi yerleştirilmelidir. Bu durumdaki birçok aile, dönüştürülebilir bir “yolculuk sistemi” kullanmaktadır ve bu sistemde üç ürün bir aradadır: Bebek koltuğu, ana kucağı ve puset. Bu ürünü bebeğin doğumundan yürümeye başlayana kadar kullanabilirsiniz ve birçok amaca hizmet ettiğinden, sizin için de elverişlidir.

Bebeğinize araba için koltuk almanın önemini ne kadar vurgulasak yetmez. Eğer bebek koltuğu size pahalı geliyorsa, sigorta şirketinize danışın; bazıları bebek koltuklarında indirim yapıyorlar.

Son söz: Bebeğinizi güvende tutun. Emniyet kemerini bağlayıp güvenceye almadan, hiçbir araca bindirmeyin.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
 • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
 • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.