BEBEĞİNİZ NASIL BÜYÜR

Doğumunuzun kaç hafta sonra gerçekleşeceği, son regl tarihinizin ilk gününden itibaren hesaplanarak doktorunuz tarafından belirlenir. 6. haftada embriyo 5 milimetre uzunluktadır ve küçük parmağınızın tırnağından biraz ufaktır. Beyin, mide ve bağırsaklar gelişmeye, kalbi atmaya başlamıştır. 8. ve 9. haftada yüz oluşur, gözler ve kulaklar gelişir. Embriyonun ağzı ve dili oluşmuştur. Kalp, beyin, akciğerler, böbrekler ve bağırsaklar gelişmeye devam eder. Ellerde parmaklar belirir. 12. haftada fetüs 5 santim, yani küçük parmağınızın uzunluğundadır. Yumurtalık veya testisler dahil tüm organlar oluşmuştur. 16. haftada fetüs 10 santim uzunluktadır. 40. haftada bebeğiniz 33 santim uzunlukta, dirseğinizden parmak ucunuza kadar olan mesafe kadardır. Hamilelik boyunca kontrole giden kadınlarda, ilk ziyaret sırasında ailesel ve kişisel bilgiler sorgulanır. Kan grubunuz öğrenilir. Böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek için idrar tahlili yapılır. Hamilelik öncesi Pap smear testi yaptırmadıysanız, ilk görüşmede yapılmalıdır. İlk muayenenizde bebeğinizin doğumu ve hamilelik hakkındaki endişelerinizi doktorunuz ile konuşmalısınız. Sonraki her ziyaretlerde kilonuz ve kan basıncınız ölçülecektir. Doktorunuz karnınızdan bebeğinizin yatış pozisyonunu değerlendirecektir. Prenatal testler, hamileliğin belirli süreçlerinde doktorunuz tarafından size önerilecektir. Cinsel yolla geçen hastalıklar hakkında bilgi verilecek ve tetkikler yapılacaktır. Frengi ve sarılık kan testleri yapılacaktır. Klamidya enfeksiyonu, vajinal akıntı veya idrar yaparken rahatsızlığa neden olabilir. Antibiyotikler ile rahatlıkla tedavi edilebilmesine rağmen gözden kaçan enfeksiyon bebeğe geçerek zatürreye veya göz iltihaplarına neden olabilir. Doktorunuza gereken testlerin yapılması için ricada bulunun. Bel soğukluğu da vajinal akıntıya neden olabilir ve idrar yaparken hassasiyet yapabilir. Tedavi edilmezse bebeğinizin gözüne zarar verebilir. Genital herpes (uçuk) genital bölgede çıkan ağrılı, kaşıntılı kabarcık veya ülserlerdir. Yaralar iyileşse bile virüs sistemde kalır. Sizin ya da eşinizin genital uçuk öykünüz varsa bunu doktorunuza söylemelisiniz. Doğum eylemi olduğunda uçuklarda tekrarlama olursa, derhal hastaneye gitmeniz gerekir. Bebeğe enfeksiyon bulaşmaması için sezaryen ameliyatı gerekebilir. Genital siğiller genellikle ağrısız, küçük kabartılar olarak başlar. Hamile kadınlarda sık görülmekle birlikte nadiren izlenirler.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.