CERRAHİDE LAPAROSKOPİNİN YERİ

Laparoskopik cerrahi tanısal veya operatif amaçlı yapılabilir. Tanısal olarak uygulamada yeri karın içi acil müdahaleleri gerektiren durumlardır. Kadın hastalıklarında karın ağrısının ayırıcı tanısında ( dış gebelik şüphesi, yumurtalık kist rüptürü olasılığı veya yumrtalık torsiyonu gibi) kullanılmaktadır.

Laparoskopik cerrahi, Kadın Hastalıkları ameliyatlarında karından yapılan operasyonların karın açılmadan karın içinin 3-5 lt CO2 gazı ile şişirilerek , 4 veya 5 delik aracılığıyla karın boşluğuna yerleştirilen kamera ve cerrahi aletler ile operasyonların yapılmasıdır. Göbek deliği hizasındaki deliğe yerleştirilen kamera aracılığı ile karın içi görüntü ekranlara yansıtılır. Operatör ve 2 asistan ile ameliyatlar ekrandan takip edilerek gerçekleştirilir.

Laparaskopik jinekolojik cerrahi ile abdominal yapılabilecek operasyonların büyük bir bölümü yapılmaktadır. Laparoskopik yaklaşım abdominal yaklaşıma alternatiftir. Öncelikli olarak operasyonun vaginal yaklaşım ile uygunluğu irdelenmeli ve mümkünse vaginal yoldan yapılmalıdır. Bazı operasyonları abdominal yoldan yapmak vaginal yola göre daha doğru ve uygun olur. Bu durumlarda karın katlarının açılması yerine 5,10 mmlik deliklerden girilerek ve yardımcı aletlerle yapılacak ameliyat yöntemini seçmek gerekir

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.