ÇİFTİN BİRLİKTE GÖRÜLMESİ GEREKTİĞİNİ VE YAPILMASI GEREKEN İLK TESTİN MENİ ANALİZİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN

Ne yazık ki bazen karısı sayısız testler(bazen defalarca!) geçirirken kocası meni analizini(sorun burada yatıyor) bir kez bile yaptırmamış oluyor.Kanamanın başladığı ilk güne 1.gün denir, ve 3-4. Günlerde erkeğin sperm sayısı ve hareketliliğini kontrol etmek için meni analizi yapılır ve sonra en az 3 gün ejakulasyondan kaçınmasını istenir.Daha sonra kadının kanı dört temel üreme hormonlarının seviyelerini ölçmek için test edilir:prolaktin,FSH(folikül uyarıcı hormon) ,LH(hormon luteining) ,TSH(tiroid uyarıcı hormon). Menstrual siklus boyunca bu hormonların seviyeleri değişir ve siklusun 3-5. günü arasında test edilmelidir.Menstrual kanama bittikten sonra 5-7. gün arasında uterus ve tüplerin normal olduğunu onaylamak için histerosalpingografi(rahim ve tüplerin X-rayı) yapılır.Daha sonra 9.gün sonuçları gözden geçirmek için tüm bu raporlarla çifti görülür.Bu üç temel test yumurta,sperm,uterus ve tüplerin normal olup olmadığını incelememize izin verir.

Bazı doktorlar,kendi uygulamasında nadiren bu testleri uygulayıp ayın geri kalanında daha fazla test gerçekleştirir.Bunlar: 11-16.günler arasında ovulasyon izlenmesi için ultrason taraması ve tarama sonuçları PCT(poskoital testi) zamanlama için kullanılabilir bu süre boyunca servikal mukus da incelenir.Ovulasyondan yaklaşık 7 gün sonra,21.günde serum progesteron seviyesi ölçülür ve bu test yumurtlama kalitesi hakkında bilgi verir.Eğer istenirse bazı doktorlar aynı ay içinde endometriyal biyopsi ile birleştirmek için laparoskopi yapar.(20-25.gün)

Bu strateji ile harcanan zaman israf değildir ve çifler kısırlık durumunda kısırlığın herhangi bir nedeni varsa bu bir ay içinde onun tespit edileceğinden emin olabilirler.

Ne yazık ki testlerin parça parça yapıldığını öğrenmek çok yaygındır ve bazen hiçbirini yaptırmazlar.Genellikle tedaviye tanı konulmadan başlanır.Tersine bazı doktorlar hastaların tedavi isteklerinden yaka silkerek bu çok uzun testleri yaparlar

Bir sorun bulunduğu zaman testler durdurulmamalı çünkü infertil çiftlerin çoğunda problem birden fazla olduğundan testler tamamlanmalıdır.Pelvik inflamatuar hastalık gibi pek çok hastalık tüplerin bloke olmasına sebep olabilir, hastanın belirti ve semptomu olmadığından sessiz olabilir.

Bir tek testteki anormallik mutlaka bir sorun olduğu anlamına gelmez sorunun kalıcı olduğunu onaylamak için test tekrarlanmalıdır.

Bazen hamile kalmaya önemli bir engel sunan ciddi bir sorunun olduğu gerçeğiyle yüzleşmek hastalar için zor olabilir.Gerçek acı olabilir ama aptal bir cenneti yaşamaktansa bu sorunla yüzleşip uğraşmak çok daha iyidir.Bugün gelişmiş üreme teknolojisi sayesinde sorun ne olursa olsun bir çözüm bulunabilir fakat akıllıca sorunu tanımlamadan çözüm bulamayacağınızı unutmayın.

Bir tedavi planı oluşturulabilr ve tetkikleri tamamladıktan sonra tedavi seçenekleri hakkında karar vermek gerekir.

Geçmişte infertilite için kadın tamamen ve tek suçluydu.Bunun sebebi erkek ruhunun erkeklikle doğurganlık eşittir ve bir çocuk sahibi olamamanın verdiği utançla kırılan erkek egosunu korumak için olabilir.Ancak bugün çalşmalar erkekten kaynaklı tıbbi problemlerin %40 olduğunu göstermektedir.

Erkeklerin büyük çoğunluğu evlenmeden kendi doğurganlıklarını hiçbir şekilde yargılamaz.(tabi ki bir evlilik öncesi ilişki ve gebelik babası infertilitesi nihai kanıtı olmadığı sürece)Nadiren bazı erkekler önceden kendindeki problemi biliyor olabilir : örneğin : cinsel iktidarsızlık,evliliği tamamlamayı engelleyen bir sorun ya da hipospadiasdan biri (semeni vajinaya koymayı engelleyecek biçimde üretranın penis dibinde bulunması) veya inmemiş testis(her iki testis skrotum değildir)

İnfertilite için erkek önce test edilmelidir.Kadın için testler çok daha karmaşık,invaziv ve pahalıyken erkekle ilgili bir sorun olup olmadığını öğrenmek çok daha kolaydır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.