COCUK SAHİBİ OLMAK İÇİN NELER YAPMALI ?

Evli çiftlerin bir yıl bitiminde düzenli cinsel yaşantı sonrası gebe kalamaması durumuna “infertilite” denir. Bu nedenle başvuran bayanların sistemik ve jinekolojik muayenesi yapıldıktan sonra temel tetkikler ( sperm analizi, ilaçlı rahim ve tüplerin filmi, hormon tahlilleri) istenir. Tahliller sonucunda tanı konularak tedavi planı belirlenir. Tedavinin başarısında çiftlerin tedavi programına tam katılımı ve istekli olmaları çok önemlidir .

Tedavi seçenekleri

Tedavinin seçiminde çiftin infertilite süresi, bayanın yaşı, önceki tedavilerin sonuçları ve en önemlisi çiftin beklentileri gözönünde bulundurulur. Uygulanacak tedavinin çiftin günlük yaşantısına ek stres getirmemesi için gerekli ayarlamalar yapılır.

Her tedavi seçeneği tüm çiftler için uygun değildir. Yapılan tetkikler sonrasında erkek, kadın ya da her ikisinde birden sorun saptanabilir. Neden belli ise sebebe yönelik tedaviler yapılır. Çiftlerin %20'sinde yapılan tetkikler sonucunda bir neden bulunamayabilir. Bu duruma açıklanamayan infertilite adı verilir ve genel olarak üremeye yardımcı yöntemler kullanılır.

Tüpbebek tedavisi öncesi diğer tedavi yöntemleri

Kadın hormonal dengesizlik veya üreme yollarındaki problemler nedeniyle infertil olabilir. Bazı nedenler şunlardır:

•  Endoskopik cerrahi (Kapalı sistem) ile tüplerin açılması, tüplerin etrafındaki yapışıklıkların giderilmesi, endometriozis (rahimiçi duvarının karın içinde olması durumu) odaklarının çıkartılması, yumurtalıklarda “çikolata kistleri”nin çıkartılması, yumurtalıkların duvarında deliklerin açılması, myomların alınması

•  Histeroskopik (Rahimiçi kapalı sistem) myom alınması, yapışıklıkların açılması, poliplerin alınması

•  Yumurta geliştirme tedavisi (Kontrollu ovaryen stimulasyon) ile sayıca fazla yumurta elde etme

•  Rahimiçi aşılama (Intrauterin inseminasyon) ile spermin embryoloji laboratuvarında işlemlerden geçirilmesi sonrası rahim içerisine yumurta çatlama döneminde yerleştirilmesi

Rahim İçi Aşılama (IUI)

Rahim içi aşılama spermin direkt olarak rahimin içine yerleştirilmesidir. Bu işlem servikal etken ( servisit, servikal darlık, yetersiz mukus ya da spermi kabul etmeyen mukus varlığı), izah edilemeyen infertilite, erkek infertilitesi veya immünolojik infertilite durumlarında uygulanır. Kadının yumurtalıkları hormon ilaçlarıyla uyarılır. Yuumurtayı içeren foliküllerin sayısı, büyüklüğü ve rahimin iç duvarının kalınlığı ultrason ile ölçülür. Kan hormon seviyeleri ölçülür. Yumurtlama, human korionik gonadotropin enjeksiyonu ile uyarılır; 36-48 saat sonra yumurta atılır. Erkeğin spermi en yüksek kalitede sperm elde etmek için hazırlanır. Bu hazırlanmış sperm daha sonra kateter aracılığıyla vajen ve serviks yolundan rahim içine verilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.