DIŞ GEBELİK

S: 3 yıllık evliyim. Çocuk sahibi olmak için uğraşıyoruz. Adet gecikmem olduğunda idrarda gebelik testi yaptırdım. Pozitif çıktı. Muayeneye gittiğimde rahimiçinde gebeliğin olmadığı söylendi. Doktorum dış gebelik olabileceğini söyledi ve kontrole çağırdı. Ne yapmalıyım, kafam karıştı?

C: Ektopik gebelik her 100o gebeliğin 10nunda görülür. En sık nedeni tüpteki geçirilmiş iltihabi durumlardan kaynaklanan hasardır. Adet gecikmesinden sonra gebelik testini kanda yaptırmak gerekir. Erken dönemde günaşırı değerlerin katlanarak artması gerekir. Eğer artış daha az ise dış gebelik ihtimali ile kişiyi uyarmak ve acil durumlar için bilgilendirmek gerekir.

Adet gecikmesi olan ve gebelik kontrolu yaptırmayan bayanlarda dış gebeliği olanlar genellikle hastaneye içkanama ile başvururlar. Gebelik ürününün ince cidarlı tüpte büyümesi zamanla tüpün yırtılması ve kanamaya neden olabilir.

Kanda bakılan gebelik testi belli bir düzeye geldiğinde vajinal ultrasonografi ile normal gebeliğin rahim içinde görülmesi gerekir. Eğer rahim içinde gebelik kesesi yoksa dış gebelikten şüphe edilmeli ve her iki tüp ve etrafı dikkatli incelenmelidir. Erken tespit edilen dış gebelikler medikal tedavi ile yok edilebilir. Eğer kişinin genel durumu uygun değilse laparaskopik cerrrahi müdahale yapılır.

Görülme riski tüpleri hasarlı (geçmişte pelvik enflamatuar hastalık geçirmiş) olanlarda 6 kat, geçmişte dışgebelik geçirmişlerde 10 kat, günde birbuçuk paket sigara içenlerde 5 kat artmaktadır.

Normal döllenme tüplerin uç kısmına yakın bölgede olur. Döllenen yumurta, rahim içine doğru ilerlerken gelişimini sürdürür ve kaviteye ulaştığında ise rahim iç duvarına yuvalanacak olgunluğuna erişmiştir. Döllenmiş yumurtanın tüpteki yolculuğunu geciktiren herhangi bir etken, döllenmiş yumurtanın bulunduğu yere yuvalanması ile sonuçlanır.

Dış gebelik olgularının yaklaşık olarak yarısında daha önce geçirilmiş pelvik enfeksiyonlara (tüberküloz dahil iltihabi durumlar) rastlanır. Tübe komşu tümör varlığı veya endometriozis gibi adezyonların neden olduğu tübün kendi çevresinde dönerek boğulması da ektopik gebelik nedeni olabilir. Nadir de olsa cinsel ilişkiden sonra 48 saat içinde bilinmeden yapılan tubal ligasyon, histerektomi gibi operasyonlar sırasında ektopik gebeliğe rastlanabilir. Burada neden, fdöllenmiş yumurta yolunun cerrahi olarak tıkanmasıdır. Tubal cerrahi sonrasında da ektopik gebelik riski artar, bu risk %3-10 kadardır.

Yumurtlama sonrasında yumurtanın peritonda döllenerek, karşı taraf tüpünden girmesi da bir ektopik gebelik nedeni olabilir. Ektopik gebelik olgularında tubal gebeliğin karşı tarafında korpus luteum görülmesi bu teoriyi desteklemektedir.

Daha önce ektopik gebelik geçiren kadında tuba alınsın veya alınmasın tekrarlama riski %10 kadardır.

Belirtiler:

Dış gebelik başlangıçta normal gebelik belirtileri verir. Gebelik ilerledikçe vajinal kanama, kasık ağrısı, baygınlık hissi, çarpıntı, tansiyon düşmesi tabloya eklenebilir.

Gebelik testi (+) bir kadında yukarıda söylediğimiz belirtiler oluşursa derhal bir kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Ultrason ile muayene en önemli tanı koyma yöntemidir.

Kimler dış gebelik riskini taşır

1. Spiral ile korunanlar,

2. Yalnız progesteron içeren doğum kontrol hapı kullananlar,

3. Daha önceden tüpleri operasyon veya enfeksiyon nedeni ile hasar görmüş olanlar,

4. Önceden dış gebelik geçirmiş olanlar,

5. Acil kontrasepsiyon yöntemi ile gebe kalmaktan korunanlar. Her hangi bir yöntemle korunmayan kadınların şüpheli bir ilişkiden sonra ilk 72 saat içinde 12 saat ara ile yüksek doz doğum kontrol hapı alıp gebe kalma şanslarını düşürmeye yarayan tedavi yöntemidir.

Risk grubunda olan kişilerin gebelik testi (+) bulunduğunda, erken gebelik haftalarında mutlaka ultrason muayenesi ile gebeliğin rahim içinde gelişip gelişmediği kontrol edilmelidir.

Tedavi laparoskopi yada açık cerrahi ile yapılır.

Erken evrede tanı konmuşsa kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlarla gebelik ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.