DIŞ GENİAL BÖLGENİN ALLERJİK KAŞINTISI

İrritan ve allergenlerin teması nedeni ile oluşan vulvar irritasyondur. Her yaşta görülebilmekle beraber, genellikle reprodüktif ve menepozal yaşlarda görülür.
İrritanlar immünolojik veya primer karakterde olabilir. Potansiyel irritan listesinde; kadın hijyen petleri, spreyler, deodorantlar ve deoporantlı sabunlar, tamponlar veya pedler( özellikle deodorant ve parfümlü olanlar), sentetik ürünler, renkli sentetik tuvalet kağıtları, deterjan veya yunuşatıcılar gibi birçok ürün olabilir. Bunlara ilaveten, topikal kontraseptifler, lateks kondom, kayganlaştırıcılar, seksüel yardımcılar-kolaylaştırıcılar veya semen irritasyon kaynağı olabilir. Vulvanın idrar veya feçes ile kirlenmesi, ayrıca belirgin semptomlara neden olabilir. Ciddi dermatitlerde ,toksik maddelerin etkili olduğu gösterilmiştir.
Allergenlere maruziyet (sıklıkla kosmotik veya tedavi amaçlı ajanlar), immünosupresyon veya diyabet etkilidir.

Perineal hijyen (perineal alanın kuru ve temiz tutulması; sentetik ve sıkı iç çamaşırı giyilmemesi), korunma eğitimi, tedavinin başarılı olacağı konusunda cesaretlendirmek önemlidir. Neden olan (veya muhtemelen etkili) allergenlerin uzaklaşrılması, lokal tedavi

Islak kompresle veya Burow solüsyonu kullanarak (günde 3,4 kez, 30-60 dakika süre ile) ıslatılması, takiben havalandırarak yada saç kurutma cihazı ile kurutulması (Kurululması için bebek pudrasından veya pamuklu iç çamaşırlardan faydanılabilir) Steroidli kremler, (hidrokortizon %0,5-1<9 veya fluorinated steroidler (Valisone %0,1, Synalar %0,01), günde 2-3 kez gerektiğinde uygulanabilir.

Eucrin krem, cildin tekrar hidrate olmasını ve kaşıntının azalmasını sağlayabilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.