DOĞUM KONTROL HAPLARI

S: Ben doğum kontrol hapı kullanıyorum geçen ay başladım kullanmaya ve geçen hafta hapım bitti. Doktorum bana ilacın bittikten yedi gün sonra 2.kutuya geçmemi söyledi. Fakat ben unuttum ne yapmam gerekiyor ilaca 2 gün geç başlasam bir problem olur mu?

C: Doğum kontrol hapları ilk kez adetin ilk 3 günü içinde başlanmalı, kutu bittiğinde bir hafta ara vererek sonraki kutuya devam edilmelidir. Adetin 5.gününden sonra başlandığı durumlarda, bir haftadan uzun ara verilen durumlarda ek korunma yöntemi önerilmelidir. Kullanım sırasında bir gün hap unutulursa ertesi gün 2 adet alınarak devam edilebilir. Eğer üst üste 2 gün unutulduysa ek korunma yöntemi kullanılmalıdır.

Hamilelik kadın yumurtalıklarının ürettiği yumurtanın erkek sperm hücresi ile birleşip, döllenmesi sonucunda gelişir. Doğum kontrol hapı, gebelik sırasında vücudumuzda bulunan hormonlar gibi çalışır. Yumurtalıkların yumurta üretmesine, rahim ağzından sperm geçişine engel olarak gebeliğin oluşmasını engeller.

Doğru kullanıldığında Doğum Kontrol Hapları ile gebelik oranı binde

üçtür. Çocuk istendiği zamanda hapların bırakılmasıyla hamile kalınabilir.

Kadınların çoğu bu hapları kullanabilir. Aşağıdaki özellikleri taşıyan kadınlar için doğum kontrol hapları en uygun korunma yöntemidir:

* 40 yaşından genç kadınlar

* Yeni evli veya çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar

Doğum kontrol hapları, doğum kontrolüyle hiç ilgisi olmayan bir çok soruna da çözüm getiriyor. Haplar regl ağrılarını azaltır, kanamalarını düzene sokar. Ne zaman regl olacağınızı bilirsiniz. Regl kanamalarının miktarını azaltarak vücudun demir kaybını önler. Rahim, yumurtalık ve tüplerin iltihabına karşı koruyucudur. Dış gebelik ihtimalini azaltır. Yumurtalık ve rahim kanserine karşı koruyucudur.

Eğer 40 yaşın üzerinde ve sigara kullanıyorsanız, ilaçlara rağmen düzene girmeyen tansiyon yüksekliği ve şeker hastalığı varsa, gebeler ya da gebelik şüphesi olanlar, önceden geçirilmiş veya geçirilmekte olan damar tıkanıklığı bulunanlar, mevcut karaciğer hastalığı olanlar kullanmamalıdırlar.

Şiddetli baş ağrısı ve migren nöbetleri, bulanık görme ve görme bozukluğu, şiddetli bacak ağrısı, bacakta şişme kızarıklık , göğüs ağrısı ve solunum güçlüğü, sarılık ortaya çıkması durumlarında hapın kullanımı bırakılmalıdır.

Tüm dünyada günümüze kadar gelen çalışmalarda, hap kullanımının kadınlarda kansere yol açmadığını açıkça göstermiştir. Tam aksine, rahim ve yumurtalık kanserine karşı koruyucu etkisi gösterilmiştir.

Not: Regl kanamanız uygun olmadığını düşündüğünüz zamanlara denk düşebilir. Bir spor karşılaşmasına katılmak ya da deniz kıyısında geçireceğiniz bir tatilin tadını çıkarmak istiyor olabilirsiniz. Bu durumda doktorunuzla konuşarak regl kanamanızı yaklaşık 1 hafta öne veya sonraya kaydırabilirsiniz.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.