DOĞUM KONTROLUNUN DURDURULMASI

Gebe kalmayı planlayan bir kadının aylar öncesinden doğum kontrolünü durdurması gerekir Doğum kontrol metodları değişik ol­masına karşın âdetlerin düzenli ve periyodik hale gelmesi belli bir zaman almaktadır. Metodların biri diğerinden daha etkili olabileceği için doğum kontrolü sırasında bir kadın gebe kalabilir. Çoğu olguda gebe kalan kadın doktoruyla bağlantı kurarsa bu durum bir problem oluşturmamaktadır.

Doğum kontrol hapları, kadınlar tarafından en çok kullanılan do­ğum kontrol metodudur. Doğum kontrol haplarını almayı kestiğiniz zaman belli bir süre âdet periyotlarınız dengesiz olabilir. Bu da sizin gebe kalabilmeniz için en uygun zamanı tesbit etmede birtakım zor­luklar çekmenize ve gebe kalmanız için zaman kaybetmenize ne­den olmaktadır. Düzensiz periyotlar sizin gebe kalma zamanınızı tam doğru tesbit etmeyi güçleştirmektedir. Doğum kontrol hapları­nın kullanılması doğumsal bozukluklara neden olmayacağı gibi, bu ilaçları cinsel ilişkiden ne kadar yakın bir süreye kadar kullandığınız da önemli değildir.

Vücudun herhangi bir yerine yerleştirme ve enjeksiyon gibi diğer hormonal doğum kontrol yöntemleri de gebe kalmayı geciktirebilmektedir. Eğer implant (vücudun herhangi bir yerine yerleştirilerek yapılan doğum kontrol yöntemini) kullanıyorsanız ve gebe kalmaya karar vermişseniz doktorunuzun implantı çıkarması yeterlidir.

Eğer gebeliği önlemek için rahim içi araç (RIA)* kullanıyorsanız, birleşme öncesi RİA'ı çıkartmalısınız. RIA, spermin (erkek cinsiyet hücresi) kadın yumurtasıyla (ovum) birleşmesini önlemektedir. RIA yerinde olsa bile gebelik oluşabilmektedir.

Eğer bazı ilaçlar kullanıyorsanız, gebe kalmadan önce bu ilaçların yerine aynı etkiyi gösteren başka ilaçlara geçmeniz gerekebilir. Doğum kontrol hapları alıp almadığınız size sorulacaktır. Kullandığınız ilaçlarla beraber gebelik öncesi görüşmeye gitmeniz iyi bir fikirdir.

Kullandığınız ilaçlarla ilgili olarak size şunlar sorulabilir

1. Sakinleştirici ya da ağrı kesiciler alıyor musunuz?

2. Yasadışı ilaç kullanıyor musunuz?

3. Alkol kullanıyor musunuz?

4. Sigara kullanıyormusunuz? Günde kaç paket?

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.