DOĞUM SANCILARI NASIL HAFİFLETİLİR?

Doğum sırasında hissedilen ağrı kadınların çeşitli surumlarda hissettiği ağrılardan farklıdır. Doğum sırasındakı ağrı birçok faktöre ; örneğin bebeğin büyüklüğüne, pozisyonuna ve kontraksiyon şiddetine bağlıdır. Her hastanede anestezi doktorları mevcuttur ve onlar doğum sırasındakı ağrıların hafıflemesı için sizin ve sağlığınız için uygun anestezi yöntemlerini kullanmaktadırlar. Sistemik analjezikler: ilaçlar genelde damariçi veya kasiçi verilir. Diğer ilaçlar gibi bunların da yan etkileri mevcuttur ( uykulu durum baş dönmesi. vb) Sistemik analjezikler doğuma yakın verilmemeli çünkü bebeğin solumun depresyona yol açabilir. Lokal anestezi yontemi: küçük alanlari uyuşturmak amacıyla kullanılan bir yöntemdir pelvik bölgedeki kaslar lokal anestezi ile uyuşturulur. Vajinal dokular ve alt bölgedeki kaslar, genişletmek için kasılma seviyesinde kesilir. Epizyotominin genellikle ilk doğumda yapılması yaygındır çünkü vajinal boşluk daha az elastiktir ve yırtılmaya müsait olabilior. Lokal anestezi bebeğe zarar vermemekte birlikte yan etkisi de yoktur. Ağrının hafiflemesi için; 1. Düzenli nefes alma verme ve gevşeme tekniği kullanın 2. Partnerinizden sıkıca belinize masaj uygulamasını isteyin 3. Sık sık pozisyonunu değiştirin 4. Mümkün ise duş alın 5. Belinize soğuk kompres uygulayın 6. Kontarksiyon esnasında düzenli nefes alıp verin

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.