DOĞUM SONRASI EGZERSİZLER

(Aşağıdaki egzersizler günde en az iki kez ve en az iki ay yapılmalıdır)

Karın kasları için egzersizler:

Bu kasları eski normal gücüne kavuşturmak önemlidir. Sırtınızı korumak ve karın organlarını da desteklemek gerekir.

1. (Pelvik) Kalça kıvırma hareketi hamilelik sırasındakinin aynıdır.

2. Dizleri yukarıya kaldırıp indirme hareketi, hamilelik sırasında yapıldığı gibidir.

3. Düz öne doğru eğilme hareketi: Doğum sonrası ilk günlerde her gün bu egzersizi sık olarak yapın. Bu, karın kaslarınız arasındaki aralığı hızla kapatacaktır. (Bu hareket antenatal egzersizlerde olduğu gibi yapılır). Sonrasında, öne doğru eğilmeyi; elleriniz göğsünüzde ve sonra da kafanızın arkasında olarak yapın

4. Izometrik karın egzersizi: Bu egzersizi, hamilelik öncesi egzersizlerinde tarif edildiği gibi, ancak karın kaslarınızın arasındaki boşluk kapandıktan sonra yapmalısınız.

5. Diyagonel öne eğilme: Bacaklarınız düz ve elleriniz yanda olarak yatın. Nefes verirken oturur konumda yavaşça öne eğilin. Her iki elinizle bir dizinizin dış tarafına uzanın. Nefesinizi 6 saniye tutun ve sonra normal nefes alın. Arkaya doğru yavaşça yatın. Aynısını, diğer tarafa doğru tekrarlayın. Bunları rahatça yapmaya başladığınızda, ellerinizi göğsünüzde tutarak dirseklerinizi dizlerinize getirerek devam edin.

Pelvik taban kasları egzersizleri: Doğum sırasında pelvik taban kasları uzar. Doğumdan hemen sonra bu egzersizler hamilelikte yapıldığı şekilde uygulanmalıdır.

Sırt kasları egzersizleri: Yüzükoyun uzanın ve kalçalar, omuzlar ve ayak bileklerinizin altına yastık koyun. Dizinizi büküp ayaklarınızı yerden 10 santim havaya kaldırın. 6 saniye tutup yavaşça gevşeyin. Sezaryen ameliyatı sonrasında hamilelikte yapıldığı şekilde, baş ve omuz altında birkaç yastık ile destekli olarak yapılabilir. İlk birkaç gün içinde derin nefes alma ve ayak egzersizleri yapılır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.