DOĞUM

Rahim ağzı tamamen açıldığı zaman, bebek doğum kanalında iler­lemeye başlar. Genelde ilk önce baş gelir. Aşağıya doğru itme ya da bastırma hissede­ceksiniz. Sanki büyük abdestinizi yapıyormuş gibi hissedeceksiniz. Bu hisler olduğu zaman doktorunuza ya da hemşireye haber verin.

Genel olarak, erken doğum döneminde her kasılmanızda ıkınmamalısınız. Rahim ağzı tam açıldıktan sonra bebeğinizi ne zaman itmeniz gerektiği ya da gerekmediği size söylenecektir. Ikınmayı önlemek için so­lunumunuzu kontrol etmeye ihtiyacınız olacak. Eğer doğum sınıfla­rına katılmamışsanız ya da özel solunum teknikleri bilmiyorsanız, hemşire size yardım edecektir. Bebek doğum kanalında ilerledikçe, doktor yolun açık olmasına yardım ederek, sizin bu olaya nasıl yardım edebileceğinizi söyleyecektir. Gerekirse, perineumdaki yırtıkları önle­mek için bir epizyotomi de yapılabilir. Bebeğin başı, vajen çıkışında görülmeye başladığı zamana "taçlanma devri" denir.

Bebeğin başı ilk önce doğacaktır. Baş doğduktan sonra bebeğin vücudu döner ve ilk önce bir omuz sonra da diğer yerleri gözükür. Omuzlar doğduktan sonra, vücudun kalan kısmı kolaylıkla dışarı çıkar.

Doğumdan hemen sonra, doktor ya da hemşire, bebeği baş aşağı tutarak, amniotik sıvı, mukus ve kanın akciğerlere kaçışını engelleme­ye çalışacaklardır. Bazen bu sıvıların bebekten boşalması için, bebek karnınızın üzerine ya da bacaklarınıza konabilir. Bebeğin ağzı ve bur­nu, bir aspiratörle temizlenecektir. Göbek bağı kesilerek, plasenta çıkarılacaktır. Rahmin düzgün yapısının ve sertliğinin korunması için rahmin üzeri­ne masaj yapılacaktır. Vajen, rahim ağzı ve perineum muayene edile­bilir. Eğer epızyotomi yapılmışsa, ya da herhangi bir yırtık varsa şimdi onarılacaktır.

Bebek sonra kurulanacak, battaniye ile sarılacaktır. Bebek, ısı lambasıyla ya da ısıtmalı beşiklerde ısıtılabilir. Bebeğin gözlerine en­feksiyonu önlemek için damlalar damlatılır. Doğum odasını terketmeden önce bebeğinizin koluna kimlik bandı takılır. Bebeğin el ya da ayak izleri de alınabilir.

Yeni doğan bebeğin sağlığını kontrol etmek için Apgar skoru adı verilen bir metot kullanılır. Bu metot doğumdan sonra bebeğin sağlığını değerlendirmek ve ekstra bir bakıma ihtiyaç duyup duymadığını tesbıt etmek için kullanılır.

Sizin ve bebeğinizin, sağlık problemleri olmadığı sürece bebeğinizı kucağınıza alabilirsiniz. Eğer anne sütüyle beslemeye karar vermişseniz, şu anda emzirmeye başlayabilirsiniz. Bazı bebekler, hemen beslen­meye ihtiyaç duyarken bazıları duymazlar. Siz ve eşiniz için doğumdan hemen sonra bebeğe yakın olmak çok mutluluk verici bir duygudur.

Forseps ve Vakumla Doğum

Bazen, doğuma forseps ya da vakumla yardım etmek zorunlu hale gelebilir. Bu aletler, bebeğin kalp atışları yavaşlar ya da düzensiz hale gelirse kullanılabilir. Bebeğin pozisyonu doğumu zorlaştırıyorsa ya da anne bebeği itemeyecek kadar yorgunsa yine kullanılabilirler.

Forseps, iki geniş kaşık gibi gözüken bir alettir. Doktor, forsepsi doğum kanalına sokarak, bebeğin başının etrafına yerleştirir. Sonra nazik bir şekilde bebeği doğurmaya çalışır.

Vakumla doğum, forsepsle doğuma çok benzer. Fakat burada, ka­şıklar yerine, emme gücüyle bebeğin kafasına yerleştirilen, huniye benzer plastik bir alet vardır Doktor plastik aleti sapından tutarak bebeği doğurtmaya çalı­şır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.