DONASYON TEDAVİSİ İÇİN MERKEZ SEÇİMİ

Ülkemizde sperm, yumurta donasyonu ve taşıyıcı annelik yasal değildir. Dolayısıyla yapılamaz.
Donasyon gereken, isteyen çiftlerin merkez seçiminde dikkat etmeleri gereken bazı konular oldugunu belirtmek isterim. Öncelikle donasyon programlarında verici olan kişilerin gamet verecekleri kişi sayısı yönetmeliklerle sınırlandırılmıştır.
Çalıştığım iki merkezdeki işleyişleri kısaca anlatabilirim. Örneğin Amerikada Rhode Island eyaletinde yumurta donörleri 3 farklı kadına, sperm donörleri 10 farklı erkeğe donasyon yapabiliyordu. Donör olacaklar önceden her türlü genetik geçişli metabolik veya psikiyatrik hastalık açısından taranmaktaydı. Avusturalya’da NSW eyaletinde özellikle yalnız anneler için aile desteğinin olup olmadığı, sosyal hizmetler danışmanları tarafından sorgulanmaktaydı. Yurtdışında bir merkez tercih edeceklerin Avrupa’da AT kurallarının geçerli olduğu üniteleri seçmelerini öneririm.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.