DÜŞÜK- GENETİK NEDENLER

Erken düşüklerde en önemli sebep muhtemelen kalıtsal faktörlerdir. Tüm ilk 3 ay düşüklerinde, tekil gebelikse(ikiz ya da üçüzlerde değil) sebep %50 – 60 genetik hasardır. Düşüğe en sık sebep olan genetik hasar, kromozom sayı ya da sayılarındaki anormalliklerdir. Kromozomlar, hücre çekirdeğinde bulunan ve genleri içeren, karakterlerin kalıtımında temel birimlerdir. Eğer gebelik kromozom anormalliği nedeniyle kaybedilmiştir tanısı almışsa, bir sonraki gebeliğinde kromozom anormalliği riski çok fazladır. Eğer fetüs kromozom yapısı normalse, sonraki gebelikte kromozom anormalliği riski daha azdır.

Tekrarlayan gebelik kayıplarında sebebin genetik olup olmadığını anlamak için, klinisyen fetal dokudan(Genelde kürtaj sonucu elde edilir) ve ebeveynlerin kanından karyotipleme ister. Eğer karyotip anormalse, genellikle tedavi yoktur fakat bilgi çiftlere tekrarlayan gebelik kayıplarına açıklamaya yardım eder. %5 oranında ebeveynlerin birisinde kromozom anormalliği vardır. Eğer ebeveyn normal karyotipe sahip ise düşük şansla alakalıdır, çiftler bebek sahibi olabilmeleri için denemeye devam konusunda rahat olmalılar. Karyotip anormal durumlarda, riski belirlemek için genetik danışmanlık tavsiye edilir.

Kromozom analizi, çocuğu birçok doğumsal bozukluk ile doğan çiftlere yada bir veya birden fazla fetüs ya da yeni doğan döneminde ölümle sonuçlanan gebeliklerde önerilebilir. Bu çiftlerde yapısal değişiklikler içeren kromozom problemleri saptanmıştır.

Genetik anomalinin devam eden gebeliği etkilediği durumlarda, çiftler doktoruyla tedavi seçeneklerini görüşmeliler. Tedavi seçenekleri arasında kendi yumurta ve spermleri ile bebek sahibi olmaya devam etmeleri ya da taşıyıcı annelik(gereken durumlarda) de vardır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.