DÜŞÜK- RAHİM ANORMALLİKLERİ

Ardışık düşük hikayesi olan kadınlarda %10 – 15 anormal rahim şekli vardır. Bu anormal şekillerden birisi, septalı rahim; merkezde kabarıklık ya da rahim içine doğru olan doku çıkıntıdır. Bu kalıtsal anomali sadece kadınların %3’ünde görülmekte ve bunların sadece yarısı üremede zorluk yaşamaktadır. Teorik olarak, septum kan akımı normal fetal kan akımını sağlayamayacağı için, septalı rahimde düşük oluşur.

Diğer doğumsal rahim şekil bozuklukları keza gebelik kayıplarına sebep olabilir. Gebeyken dietilstilbesterol kullanan annelerin çocuklarında rahim anomalileri görülmüştür. Kadınların Dietilstilbesterol kullanımı sonrası gebeliklerinde düşük, erken doğum ve kısırlık açısından risk çok artmaktadır.

Rahim fibroidleri de rahim şekil bozukluklarına sebep olabilir. Rahim fibroidleri implantasyonu ya da fetüs büyümesini engelleyen, rahim duvarında yerleşip kansere sebep olmazlar, sık görülürler. Fibroidlerin gebelikte boyutları artabilir ve düşüğe sebep olurlar.

Histerosalfingografi(HSG), servix ve rahim yapısal bozukluklarını gösteren özel bir direkt grafi yöntemi olarak tanımlanmıştır. Bu yöntemle fallopi tüplerinin açık olup olmadığına da bakılabilmektedir. Bu yöntemde servixten rahim içine özel bir solüsyon enjekte edilmektedir. Bu solüsyon içeri doğru hareket ettikçe x ray, rahim ve tüplerin iç şekillerini göstermektedir. HSG, adet kanaması durduktan sonra ve yumurtlama dönemi öncesi yapılmalıdır. HSG sonrası ilaçla geçebilen orta dereceli kramplar görülebilir. Enfeksiyon gelişimine engel olmak için, HSG sonrası birkaç gün antibiyotik kullanılmalıdır.

Rahim içeriğini incelemek için kullanılan başka bir yöntem, histereskopidir. Histereskopi, dar ışık kullanan teleskop şeklinde bir cihazdır, bu cihazla rahim ağzından bakarak klinisyen rahim içeriğini görebilir. Bu işlem, poliklinikten başvuran hastalara bile genel ya da lokal anestezi ile ya da laparoskopi esnasında uygulanabilir.

Sonohistereskopi rahim içeriğini görüntülemede yeni bir yöntemdir. Bu yöntemde rahim ve tüpler sıvı verilmekte ve ultrason ile içerik görüntülenmektedir. Bu yöntemde x ray kullanılmaktadır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.