DÜŞÜK TEHDİDİ

Gebeliğin 20. Haftasından önce ( normal gebelik 40 hafta üzerinden hesaplanmaktadır) sonlanmasına düşük denilmektedir. İlk 3 ayda vaginal kanama olması düşük olasılığını 4 kat, sezaryen doğum olasılığını 1.4 kat, erken doğum olasılığını 3 kat, bebekte büyüme geriliği olasılığını da 2.6 kat arttırmaktadır. Erken dönem düşüklerin %50-60’ında neden kromozomal anomalilerdir. Yaşa bağlı olarak düşük riski artmaktadır. 30 altında bir kadının düşük riski %15 civarındadır. Servikal yetmezliğe bağlı düşükler genellikle 3. Aydan sonra görülmektedir. Ağrısız olarak rahimağzı açılmakta ve düşük olmaktadır. İki veya daha fazla 3. Aydan sonra düşük yapan kadınlarda sonraki gebelikte rahimağzını sıkacak dikiş konmalıdır. Gebelik sırasında 4.aydan sonra yapılan vaginal ultrasonografide rahimağzı uzunluğu 35 mm altında olan kadınlarda kasiçi veya vaginal jel yolu ile progesteron hormonu verilebilir. İki veya daha fazla düşlük yapan kadınlar “tekrarlayan düşük “ grubunda incelenmelidir. Kan testleri, ilaçlı rahim filmi veya histeroskopi, kadın ve erkeğin genetik incelemeleri , kanda pıhtılaşmaya yönelik incelemeler yapılmalıdır. Tekrarlayan düşüklerin çoğunda neden bulunamamaktadır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.