EJAKULASYON PROBLEMLERİ (BOŞALMA SORUNLARI)

Çok sıklıkla mükemmel fertil bir adamın bile aşkı olmayabilir, uzun süre ejakulasyon yaşamamış olabilir. Bazı erkeklerin ise ereksiyon problemi vardır, bazıları ise erekte olabilir fakat bu vajinayı penetre etmesine imkan tanımaz ya da vajina içine boşalamaz.

Eski teoriye göre iktidarsızlık probleminin %80 i, cinsel terapiye ve danışmanlık tedavisine cevap verebilecek korkuya ve psikolojik inhibisyona dayanmakta olduğuydu. Modern araştırmalar psikolojik nedenlere bağlanan oranı düşürerek; penise yetersiz kan akımı, diyabet, nörolojik problemler,hormonal sorunlar gibi fiziksel nedenlerin %50 civarında olduğunu gösteriyor.

Bir doktor fiziksel bir sorun olduğundan nasıl şühelenir? “Islak rüyalar görüyor musunuz?” şeklinde basit bir soru yol gösterici olacaktır. Eğer erkeğin cevabı evetse, fiziksel olarak bir problem yok sorun psikolojiktir. Test olarak; gece boyunca olan ereksiyonları değerlendiren Nokturnal penil tümesans (NPT) testi; ve penis arterlerine gelen kan akışının ölçümü (Doppler)kullanılabilir.

Reçete edilebilir tedavi şunları içerir:
• ereksiyon için Viagra (sildenafil sitrat),
• tıbbi gözetim altında kendi kendine enjekte edilebilen papaverin ve prostaglandinlerin (kan damarı genişletmek için kimyasallar) enjeksiyonları olabilir. Böylece bu kimyasallar penis içine kan akışını artırarak ereksiyon oluşturur.
• cerrahi implant veya yapay bir ereksiyon oluşturan protez penis

• penisin venlerinde sızıntıları önlemek için böylece penisin dik turgidity kaybının önlenmesi için Mikrocerrahi

Sperm mastürbasyon ile toplanır ve suni tohumlama için kullanılabilir. Bu işlemin başarı şansı çok yüksektir, çünkü erkeğin baba olmasını önleyecek herhangi bir gerçek infertilitesi yoktur.

Retrograde ejakulasyon

Semen penisin dışına gideceği yere mesaneye doğru gider,sonuçta orgazm sırasında penis dışına çok az semen çıkar, ya da hiç çıkmaz, idrar seksten sonra bulanık görünür. Bunun nedeni mesane sfinkter kasının uygun bir şekilde kasılmamasından kaynaklanır, sonuç olarak semenin bir kısmı üretradan geriye doğru mesaneye sızar. Prostat ameliyatı, spinal hasar,

diyabet, yüksek kan basıncı için kullanılan ilaçlar, kongenital malfarmosyonlar bu duruma neden olabilir.

Retrograde ejakulasyonun en basit yöntemi idrarın ejakulasyondan sonra incelenmesidir. İdrarda sperm görülmesi tanıyı doğrular.

İnsanlar bu problemi ayakta ya da mesane dolu bir şekilde seks yaparak, mesane sfinkter kasının kasılmasını sağlayarak aşmaya çalışırlar. Dekonjestanlar gibi bazı ilaçlar sfinkter kasını kasarak yardımcı olurlar. Mesenanin açıldığı yere geri kaçmasını engellemeye yönelik cerrahi işlem yapılabilir,fakat bunun başarılı olduğu gösterilmemiştir.

En etkili yol spermleri toplamak ve daha sonra yapay döllemeyi sağlamaktır. İdrar geçtikten sonra erkek sodyum bikarbonat içerek idrarını alkalinize eder, ejakulasyondan sonra hızlı bir şekilde idrar çıkarır.idrarın içinden sperm elde edilir ve dölleme için kullanılır. Bu dölleme sonrası gebelik gelişme oranı düşüktür, elde edilen sperm düşük kalitedir, bazen bu spermlere daha fazla şans vermek için IVF işlemine gerek duyulabilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.