EMBRYO TRANSFERİNDE SEÇİM KRİTERLERİ

Embryo değerlendirmesinin ikinci adımı ICSI yada inseminasyondan 24-28 saat sonra , ilk bölünme belirtisi, blastomer simetrisi ve dağılım değerlendirilerek yapılır . Özellikle erken bölünmenin önemi sayısız çalışmada gösterilmiştir. Ayrıca iyi kalite bir embryo aralarında fark olmayan yada göz ardı edilebilecek farklar bulunan iki simetrik blastomere sahiptir. Fertilizasyondan 24-28 saat sonra ilk bölünmenin gerçekleşmediği embryolar transfer gününde iyi bir morfolojiye sahip olsalar bile düşük implantasyon oranları gösterirler
Embryo büyüme hızı birçok çalışmada incelenmiştir. Şu kadarı açıktır ki daha fazla sayıda blastomer daha yüksek oranda implantasyon oarnı ile ilişkilidir. Embryo derecelendirme sınıflamalarının çoğu en yüksek öngörü parametresi olarak hücre sayısını kabul eder. Mitoz bölünme sıklığı embryonun büyüme potansiyeli ile bağlantılıdır. Kültürün üçüncü gününde dört yada daha az blastomer olması oldukça düşük büyüme oranlarını gösterir ve transferden sonra büyüme şansının çok az olacağını öngörür. Bu tür embryoların kültür süresinin uzatılması çoğu kez gelişmenin bloke olması olarak da adlandırılan bölünmenin durması ile sonuçlanır.
İyi kalite embryoların ikinci günde en az 4, üçüncü günde en az 8 hücresi vardır. Bu aşamadan sonra embryo incelemeleri rutin olara günlük yapılır, ICSI yada inseminasyondan sonra 40-44 ve 64-68 inci saatlerde. Embryolar bu sürelerde görülen morfolojik özelliklerine göre sınıflandırılırlar. Hücre sayısından başka , blastomerlerin görünümü, sitoplazma hasarlarının varlığı veya fragmantasyon en çok kullanılan kriterlerdir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.