ENDOMETRİAL POLİP

Endometrial glandlar ve stromanın lokal aşırı büyümesi ve endometrium yüzeyinden öteye uzanan yumuşak tümörlerir. Bunlar en sık uterus fundusundadırlar ancak endometrial kavitenin herhangi bir yerinde olabilirler. Genellikle küçüktürler (birkaç mm) ancak tüm kaviteyi dolduracak kadar da büyüyebilirler. Kadınların %10unda (otopsi bulguları), kanser nedeniyle alınan uterusların %20’sinde görülür.

Anormal kanama ( en sık intermenstrüel kanama ve menoraji, perimenapozal kanama) klinik bulgudur. Anormal kanama paterni olan kadınların %25inde endometrial polip vardır. Uzun saplı polipler serviksten prolabe olabilir.

Sonohisterografi genelde polipi tespit eder (Özellikle fundusa dikkat edilmelidir, poliplerin çoğu burdan doğar)

Küretaj veya operatif histeroskopi ile alınabilir. (Tüm çıkartılan poliplerin histolojik incelemesi yapılmalıdır) Poliplerin %0.5 kadarı malign transformasyon geçirir (düşük dereceli ve evreli).

Malign transformasyon varken bile alınması tedavi edicidir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.