ENDOMETRİT

Rahimin iç döşeyici tabakasının genellikle enfeksiyon kaynaklı kronik enflamasyonudur. Bu terim gebe olmayan veya yeni gebe kalan kadınlarda kullanılır; korioamnionit gebe olan kadınlarda kullanılan terminolojidir. Kronik endometrit asendan enfeksiyonlarda orta durum olarak karakterizedir. Pelvik enflamatuvar hastalığı olan hastaların % 75’i, mukopürülan servisiti olan hastaların % 40’ında görülür.

Intrauterin kontraseptif araç kullananlarda sıklıkla endometriumun aseptik enflamasyonu görülür. Serviks ve alt yollardan asendan organizmalar ile enfeksiyon sıktır (çoğunlukla klamidya trachomatis, Neisseria gonorea, ureoplazma urealitikum ve streprokokkus agalaktia) Daha nadir olanlar aktinomiçes israeli veya tuberküloz enfeksiyonlarıdır. Intrauterin kontraseptif araç kullanımı, intrauterin enstrumentasyon (biyopsi, histerosalpingografi), servisit, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, gebeliğin kalan parçaları risk faktörlerini oluşturur.

Klinik bulgular, disfonksiyonel uterin kanama (tipik olarak intermenstruel) , postkoital kanama, kötü kokulu servikal/vajinal akıntı, pelvik enflamatuvar hastalık, kronik pelvik ağrı, tubo-ovaryen abseye ait bulgulardır. Salin kontrast ile ultrasonografi yapılması kalınlaşmış endometriumu gösterebilir ancak enfeksiyonu fallop tüplerine, yumurtalıklara ve periton boşluğuna yayma riski vardır. Enfeksiyon olasılığı değerlendirilene kadar bu inceleme bekletilmelidir. Endometrial biyopsi genellikle tanıyı doğrulayıcıdır.

Doksisiklin (Vibramisin) 200mg PO ilk başta, 10 gün boyunca günde 100mg PO. Tuboovaryen absede aktinomiçes bulunursa oral penisilin tedavisi 12 hafta devam edilmelidir. Metronidazol veya eritromisin doksisiklin yerine kullanılabilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.