ENJEKTABL KORUNMA YÖNTEMLERİ

S: 25 yaşında bir bayanım.7 aylık evliyim evlendiğim günden beri korunuyorum. İlk zamanlar iğne kullandım doktora danışıp ama bu benim adetimi çok düzensiz hale getirdi, haftada bir adet olmaya başladım. Doktora danışarak hap kullanmaya başladım. 5 aydır kullanıyorum. Adetim de yine düzensizlikler var.

C: Enjektabl korunma yöntemlerinden aylık olan ilk 6 ay içinde adet düzensizliği yapabilir. Bu düzensizlikleri hekim ile konuşmak ve yönteme bağlı kalarak zamanla düzelmesini beklemek gerekir. 3 aylık enjeksiyonlar bir süre sonra adeti tamamen kesebilir ve kullanan adet görmediğinden rahatsızlık hissedebilir. Enjeksiyon yöntemleri uzun dönem korunma isteyenlere önerilmelidir. Aylık kullanım bırakıldıktan 1-2 ay sonra doğurganlık geri dönerken, 3 aylık enjeksiyonlarda bu daha uzun süre alabilir.

Ülkemizde kontrasepsiyon amaçlı iki tip enjektabl steroid formulasyon mevcuttur. Bunlar her üç ayda bir 150mg dozda verilen medroksiprogesteron asetat (DepoProvera™) ve farklı progestin ve östrojen içeren aylık (Mesigyna™) kombinasyonlardır. İlaç gluteus yada deltoid kasın içine derin enjeksiyon ile verilir, sonrasında progestin yavaşça sistemik dolaşıma geçer. Enjeksiyon sonrası alan ovulmamalıdır ki ilaç yavaşça dolaşıma katılsın ve kontraseptif etkisini en az dört ay korusun. Doğru kullanıldığında gebelik oranı DepoProvera ile binde üçtür, Mesigyna ile binde yarımdır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.