ERGENLERDE ADET DÜZENSİZLİĞİ

Çoğu adolesan menarştan sonraki 2 yıl içinde düzenli sikluslara kavuşsa da düzensizlik bazen 2 yıldan uzun sürebilir, sıklıkla da klinik değerlendirmeye ihtiyaç duymaz. İlk adet görülmesinden 1 yıl sonra %65’i yılda >10 düzenli adet görür ve 3 yıl sonra %90’ı yılda >10 düzenli adet görür. Menstruasyonun başlama yaşı ayrıca yumurta gelişen adetlerin hangi yaşta başlayacağını da belirler. Menstruasyona <12, 12-13, >13 yaşta başlayanların %50’sinde yumurta gelişimi olan adet dönemleri sırasıyla 1, 3 ve 4.5 yılda başlar. 15 yaşında seyrek adet görmek 3 yıl sonraki adet seyrekliğinin en iyi habercisidir. Düzenli adet gören ergenlerin %2’si ve hafif adet düzensizliği olanların (ortalama siklus 22-41 gün) %12’sinde sonradan adet düzensizliği gelişebilir. Düzensiz adet görme PKOS için tek kriter olmasa da adolesanlarda takip edilmesi gereken bir semptomdur. Adetlerin seyrek görülmesi varsa veya androjen fazlalığı semptomlarıyla birlikteyse, PKOS için ileri değerlendirme gerekir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.