ERGENLERDE POLİKİSTİK OVER SENDROMU

Ergenlik dönemindeki kızlarda PCOS tanısı zor olsa da metabolik sendrom ile güçlü ilişkisi nedeniyle kapsamlı değerlendirme gereklidir. Androjen fazlalığı genelde bu grupta en güvenilir bulgudur, ve Ergen PCOS tanımı için yeterlidir. Günümüzdeki çocukluk çağı obezitesi epidemisi PKOS’un semptomlarını arttırır ve erken zamanda doğru tanı konulmasının önemini açıklar. Androjenleri fazla olarak tanımlanmış hastalarda metabolik bir araştırma mutlaka yapılmalıdır. Ayrıca, PKOS’un komplex genetik bozuklukluk olduğuna dair birtakım kanıtlar, PKOS ve metabolik hastalık açısından aile öyküsünün netleştirilmesini gerektirir. Ergen kızlarda tanı kesin olmadığı zaman, semptomların 6-12 ay boyunca izlenmesi ve tekrar değerlendirilmesi tercih edilebilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.