ERKEK İNFERTİLİTE TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR

HMG and HCG

Bunlar hipogonadotropik hypogonadism olan erkeklerde sperm üretimini uyarmak için kullanılır( hipotalamik veya pituter malfonksiyondan dolayı düşük FSH ve LSH seviyesi olan erkekler ) ama bu durum çok nadirdir. Tedavi fertil seviyede kalitede spermi depolamak için sıklıkla aylarca sürer. Kombinasyon tedavisi gerekir;HCG ile testosteron üretirken FSH ile sperm üretimini uyarır. Başlangıçta erkekler 6 ay boyunca haftada 3 gün HCG enjeksiyonlarını alır. Bu normal olarak testisin büyümesinin artmasına ve testosteronun normal seviyelere ulaşmasını sağlar. HMG enjeksiyonları sonradan eklenir. Bunlar HCG ile karıştırılabilir ve haftada 3 kez de verilebilir. Sperm üretiminde başarılı olunduğunda HMG durdurulur ve HCG tedavisi tek başına verilir. Başarılan sperm üretiminde sayı normalden az olmasına ragmen(10 milyondan az ) doğru teşhis edilmiş hastaların yarısında başarılı gebelik elde edilir. Maalesef bu pahalı bazen düşük sperme sahip erkeklerde ampirik tedavi olarak yanlış kullanılmaktadır ve beklendiği üzere moral bozucu sonuçlara yol açmaktadır.


Bromokriptin
Kadınlardaki olduğu gibi yüksek prolaktin seviyesi olanlarda prolaktini azaltmak için kullanılır

Testosteron

Bu sperm üretimini bastırmak için, ilaç kesildikten sonra(genelde 5-6 ay) sperm üretimini orjinalden daha yüksek seviyelerde oluşturabilmek umudutla verilir.(testosteronu da ) bu tedavi fertiliteyi etkileyebileceği ve çok tehlikeli oldugundan dolayı çok nadir yapılmaktadır. Kan testosteronu düşük olduğu durumlarda impotans ve azalmış libidoyu tedavi etmek için kullanılabilir. Testosteron yağlı bir enjeksiyonun içindedir ve haftada bir i.m olarak uygulanır. Oral preparatlar günümüzde mevcut olmasına rağmen bu ilaçlar oldukça pahalı ve daha az etkilidirler

Klomifen

İnfertil erkeklerde en çok kullanılan ilaçtır. Yaygın olarak ampirik tedavi olarak kullanılır ve sonuçları tahmin edilememektedir. 25 mg tablet olarak günde 1, bir ayda 25 gün ve elbette 3 ile 6 ay boyunca kullanılır. Testislerin testosteron ve sperm üretimini sitümule eden FSH ve LH seviyesini arttırarak hareket eder. Klomifenden fayda gören erkeklerin çoğu düşük sperm sayısına ve düşük yada düşük-normal gonadotropin seviyesine sahiptir
Fakat klomifen seçilen erkeklerde sperm sayısını arttırmasına rağmen hamilelik oranlarında artış sağladığı kanıtlanamamıştr.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.