ERKEKLER İÇİN KAN TESTLERİ

Birçok infertil erkek için semen analizi yapılması gereken tek testtir. Her şeyden önce, bir erkeğin tek işi yumurtayı döllemek için sperm sağlamaktır! Düşük sperm sayısına sahip erkekler için faydalı bir bilgi vermediklerinden dolayı diğer testleri yapmaya gerek yoktur.

Azospermisi (sıfır sperm sayısı) olan erkekler için ek testler gerekli olabilir. Serum FSH(folikül uyarıcı hormon) seviyesi testi testis fonksonunu değerlendirmek için faydalı bir testtir. Eğer azospermi sebebi testis yetmezliği ise bu yüksek FSH seviyesi olarak yansır. Bunun nedeni bu hastalarda testis inhibin(FSH hormonu ile normal seviyelerine baskılanır) adı verilen hormonu üretemez.Yüksek FSH değeri testis yetmezliği için genellikle tanısaldır. Bu test bir radyoimmunoassay veya kemilüminesan tahlil ile yapılır ve sofistike bir test olduğundan, en iyisi uzman bir laboratuvarda yapılır. Anormal test sonuçları tekrarlanmalı ve onay için tekrar kontrol edilmelidir. Bazı erkeklerde yüksek FSH seviyesi için diğer bir neden klomifen tüketimidir. (oligosperminin ampirik tedavisi için reçete edilen ilaç). Testin hiç ilaç alınmadan yapılmasının sebebi budur. Yüksek FSH düzeyi testis yetmezliği için tanısal iken normal FSH düzeyi hiçbir yararlı bilgi sağlamaz.

Nadiren, FSH seviyesi düşük olabilir. FSH seviyesi düşük olan hastalarda hipogonadotropik hipogonadizm bulundu. Hipogonadotropik hipogonadizm azosperminin nadir (ancak tedavi edilebilir!) görülen bir nedenidir. Çoğu doktor FSH testi ile birlikte aynı bilgiyi sağlayan LH testi yaptırır.

Testesteron seviyesi testi testislerin yeterli ismi testesteron olan erkeklik hormonunu yeterli üretip üretemediği hakkında bilgi verir. Birçok infertil erkek normal testesteron seviyesine sahiptir çünkü testeron üretim bölmesi testesteron üreten bölmeden ayrıdır ve genellikle infertil erkeklerde bozulmamıştır. Düşük testosteron seviyesi, libido azalmasına neden olur ve bu, tablet veya iğne şeklinde testosteron replasman tedavisi ile tedavi edilebilir. Tabii ki, bu, tedavinin sperm sayısını artacağı anlamına gelmez.

Azospermi ve erektil disfonksiyon olan erkeklerde prolaktin seviyesi ölçümü hiperprolaktinemi(yüksek prolaktin düzeyi) olan erkekleri tespit edecektir. Bu nadir görülen bir problem olmasına rağmen medikal tedavi bromokriptin ile etkili tedavi edilebilir ve sonuçlar çok sevindiricidir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.