ERKEKTE DÖL YOLLARININ TIKALI OLMASI

Eğer testisler ile penis arasındaki pasaj(üreme yolu) tıkanırsa meni içinde hiç sperm olmayacak – azospermi. Tıkanıklık enfeksiyon( gonore, klamidya, flarisias veya TB) veya herni cerrahisi veya hidrosel nedenli olabilir.

Eğer pasaj tıkalı ise vazoepididimal anastomoz (VEA) denilen 2-3 saat uzunluğundaki mikrocerrahi yöntemi ile cerrahi olarak düzeltilebilir. Bu yöntem, tüpler çok ince ve hassas olduğundan en iyi tecrübeli bir mikrocerrah tarafından yapılan son derece uzmanlaşmış cerrahidir.

Bu yöntem teknik olarak zor ve karmaşık bir cerrahidir çünkü yüksek büyütme altında yapılması gerekir. Cerrah tıkanıklığı bypass yapmayı dener böylece sperm penise ulaşır.

Cerrahi sonuçlar aşağıdaki nedenlerden dolayı kötü olabilir:

  • Teknik zorluk, tüplerin çok küçük boyutu nedeniyle; sıklıkla açıklık tekrar sağlanamaz ve sperm sayısı sıfır kalır. Çoğu insan için anatomik açıklık oranı %50 civarındadır.(anlamı şudur ki;cerrahiden sonra menide sperm bulunabilir.)
  • Bu spermler sıklıkla kalitesizdir ve sadece %25 hastada hamilelik oluşturma başarısı vardır, spermler, spermelerin olgunlaştığı yer olan epididimde yeterli süre kalmadıklarından olgun veya hareketli olmayabilirler.
  • Epididimde ve tüp sisteminde ikincil hasar olabilir çünkü bunlar uzun süre yüksek basınca maruz kaldıklarından çoklu sızıntı ve tıkanıklığa neden olurlar buda cerrahiyi başarısız yapabilirler.
  • Tıkanıklığa sebep olan bir enfeksiyon nedeniyle veya yüksek basınç nedeniyle epididimin fonksiyonel yüzeyinin hasarlanması nedeniyle etkili çalışmaz ve burada spermler uygun şekilde olgunlaşamayabilir.

En iyi başarı şansı ilk ameliyattadır – tekrar edilen ameliyatlarda başarı oranı düşer ve nadiren uğraşmaya değer.

KONJENİTAL VAS DE FERENS (SPERM TAŞIYAN TÜP)YOKLUĞU

Vas deferensi olmayan erkekler meni içinde fruktoz bulunmayan asidik pHta az hacimli ejakülat ile azospermiye sahiptir. Vas deferens yokluğu doğuştandır, bu konjenital bir defektir fakat sadece çocuk yapmayı düşündüklerinde teşhis edilir. Geçmişte konvensiyonel tedavida cerrahi olarak epididmin içine açıldığı bir kese oluşturulurdu. Spermatosel olarak adlandırılırdı ve spermler buradan aspire edilirdi ve suni döllenme için kullanılırdı. Ancak, gebelik oranları çok düşüktü. PESA İLE ICSI teknileri bizim bu hastalara yaklaşımımızı kökten değiştirdi ve onların çoğunun baba olmasına olanak sağladı.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.