ERKEKTE GEÇİRİLMİŞ ENFEKSİYONLAR

Tüberküloz da epididim zarar vererek azospermiye neden olur.,. Ancak, tüberküloz epididimiti genellikle sessiz ve yavaş seyirli bir hastalık olduğundan, spesifik bir tanı koymak çok zor olabilir. Gonore, klamidya, frengi ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar da erkek genital sistemi epitelinde (internal lining)onarılamaz hasara neden olarak tahribata sebep olur .

Kabakulak, orşite (testis iltihabı) neden olabilir - özellikle de genç erkekleri etkiler. Bu durum testisin ciddi hasarıyla testis yetmezliğine neden olabilir.

Diğer genital sistem enfeksiyonlarını düşünürsek, semen örneğinin içinde iltihabi hücreler görülürse, infertilite için tedavi edilebilir bir etkenin olup olmadığını araştırmak üzere birçok doktor kültür alır. Eğer sonuç pozitifse antibiyotik tedavisi uygulanır. Erkek genital sistemi organları enfeksiyonları(prostatis gibi) genellikle kronik seyreder, uzun haftalar süren antibiyotik tedavisine gerek duyar. Tedavinin yeterli olup olmadığını görmek için tekrar kültür alıp gözden geçirmek önemlidir. Bununla birlikte semende bakteri varlığı ile erkek infertilitesi arasındaki ilişki net değildir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.