ERKEN MENAPOZ OVARYEN YETMEZLİK

Erken menapoz (≤40 yaş) veya primer ovaryan yetmezlik (POY) yaşayan kadınlar tıbbi olarak menapoza ortalama 51.3 yaşında giren kadınlardan farklı bir grup oluşturmaktadır. Erken menapoz ve POY daha düşük meme kanseri riski ve daha erken başlangıçlı kemik kaybı ile ilişkilidir. Koroner kalp hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi erken menapozla ilişkilendirilen diğer durumlar, hem erken menapoz hem de spesifik duruma neden olan etkenlerin sonucu olabilir. Hem kalp hastalığı hem de sigara içme öyküsü erken menapoz ile ilişkilendirilmiştir.

Ortalama yaşta menapoza giren kadınlarda HT ile ilgili mevcut bilgiler, erken menapoz yaşayan ve o dönemde HT başlanan kadınlar için kullanılmamalıdır. Daha genç kadınlarda oral kontraseptif formunda suprafizyolojik dozda hormon tedavisinin kanıtlanmış güvenirliliği, POY veya erken menapozu olan kadınlarda fizyolojik dozlarda hormon tedavisinin minimal risk taşıyacağını düşündürmektedir. Halen daha pik kemik kitlesine ulaşmamış genç kadınlardaki östrojen eksikliğinin kemik kitlesine olan muhtemel zararlı etkileri ve genç kadınlardaki vasomotor semptomların şiddeti düşünüldüğünde , hormon tedavisinin faydaları bu yaş grubunda daha fazladır.

Tedavinin ana unsuru östrojen replasmanıdır ve doğal menapoz yaşına kadar devam edilmelidir. Hormon tedavisi doğum kontrolu sağlamaz. Ooferektomi yapılmadıysa ovaryen fonksiyonlarda tahmin edilemeyen geçici düzelme ile menstrüel kanama ve hatta gebelik olabilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.