FİZİKSEL NEDENLER

1 Hastalıklar

Hipertansiyon, kalp ağrısı, enfarktüs, adrenal yetmezlik, şeker hastalığı, hipogonadizm, hipofiz yetmezliği, hipertiroidi, hipotiroidi, pelvik enflamatuar hastalık, vajinitler, aşırı obesite, epilepsi, inmeler, gibi rahatsızlıklar cinsel ilgi ve aktivitede azalma, orgazmda azalma, ağrılı ilişki gibi semptomlara yol açabilir.

2 İlaçlar

S: Eşim doğum kontrol yöntemi olarak benim korunmamı istiyor bunlardan ilişkimizi en az etkileyecek olan hangisidir?

C: Bariyer yöntemler tensel teması azalttığı için tercih edilmeyebilir ancak dokunma uyarısını arttırıcı ürünler mevcuttur. Spiral bazı erkekler tarafından rahatsız edici olarak ifade edilmektedir ancak bunun gerçekle alakası yoktur. Androjenik özelliği olmayan hormon içeren doğum kontrol hapları bazı kadınlarda cinsel istekte azalma yapabilir, ancak bunun olup olmayacağı deneyerek öğrenilmelidir. Enjektabl kontraseptifler lekelenme tarzında kanamaya neden olacağı için o dönemlerde seks istenmeyebilir. Çiftlerin kendilerine uyacak kontrol yöntemini hekimle konuşması en doğrusudur.

Antidepresanlar (trisiklikler) cinsel ilgide azalma, orgazmda gecikme veya olamamaya neden olur. Tansiyon ilaçlarından metildopa, beta-blokerler, adrenerjik blokerler, spironolakton cinsel ilgide azalmaya neden olur. Kortikosteroidler de ilgide azalmaya neden olmaktadır.

3 Fiziksel duruma veya hastalığa tepki

Kanser, jinekolojik hastalıklar ve ameliyatlar ve ciddi hastalıklar cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir. Kanser, işlev kaybı, çaresizlik, ümitsizlik, suçluluk, ölüm korkusu, ağrı endişesi, bağımlılık korkuları uyandırır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.