GEBE KALMA ŞANSINI ARTTIRICI OPERASYONLAR

S: Rahim filminde tüpler tıkalı görünüyor. Bu durumda tüpbebek harici tedavi yapılabilir mi?

C: Tüpler laparaskopik değerlendirilmelidir. Tüp duvarları sağlıklı olan tüplerin ıçları ağızlaştırılabilir, uçlarındaki yapışıklıklar ayrılabilir. Yumurtalıkların çevresinde yapışıklık varsa, yumurtalıklar karın yan duvarına sıkıca bağlı ise bunlar çözülebilir. Laparaskopik cerrahi anatominin normale dönmesini sağladığında gebelik şansı da artacaktır.

En sık yapılan tedavi endometriozis hastalığı için uygulanmaktadır. Tüm endometrial lezyonlar ilk tanı konulduğunda laparaskop yoluyla çıkartılmalıdır. Birçok kadın cerrahi olarak düzeltilebilecek nedenler yüzünden kısırlık tedavileri almaktadır. Çoğunda endometriozis, önceki ameliyatlara veya pelvik enfeksiyonlara bağlı yapışıklıklar vardır. Endometriozis ve yapışıklıklar tüplerin tıkanmasına ve şekil bozuklukluğuna neden olur. Laparaskopik cerrahi, tüplerin normal anatomisi sağlar.

Adezyonların giderilmesi de endometriozis veya yapışıklıkların yakılması veya kesilerek çıkartılması ile gerçekleştirilir.

Fimbrioplasti, tüplerin uç kısımlarındaki yapışıklıkların giderilmesini sağlar.

Salpingostomi, tüpler sıkıca kapalı olduğunda yeni bir açıklık oluşturmaktadır.

Histeroskopik cerrahi ile rahim içindeki myomlar alınabilir. Polipler çıkarılır. Hızlı ve kolay bir şekilde anormal kanamaların nedeni tanımlanabilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.