GEBELİK BAKIMININ PLANLANMASI

Gebelik boyunca ve doğum sırasında bakım ve takibinizi kimin yapacağını tesbit etmeniz ilk kararlarınızdan birisidir. İdeal olanı gebe kalmadan önce doktorunuzla görüşmeniz, geçmiş sağlık hikayenizi ve gebelik öncesi konuları tartışmanızdır. Birçok kadın çocuğu olan arka­daşından ya da akrabasından bir doktor tavsiye etmesi için yardım is­temektedir. Bazı kadınlar da çocuğunu doğurmak istediği bir hastane seçmektedir. Fakat şu da unutulmamalıdır ki, sağlık sigortası politika­mız seçeneklerimizi kısıtlayabilmektedir.

Bebekler, 3 grup sağlık ekibi tarafından doğurtulmaktadır Bunlar ebeler, pratisyen hekimler ve kadın hastalıkları doğum uzmanlarıdır. Bazen bir doktor­la ebe ekip de oluşturabilmektedir.

Birçok kadın, son kararını almadan önce birçok doktorla görüş­mekte ve öneriler almaktadır. Eşiniz ve kendiniz hakkındaki tim soru­ları özgür bir biçimde tartışmalısınız. Birkaç konu seçeneklerinizi etki­leyebilir:

1. Görüşme yaptığınız sağlık kurumu evinize ya da işinize yakın mı?

2. Sağlık bakımınızı üstlenen kışı hastane şartlarını sağlayabil­mekte mıdır?

3. Normal muayene saatleri dışında bakımınız nasıl temin edile­cektir?

4. Özel bakım gerektiren sorunlarınız var mı?

5. Doktor ücretleri ne kadardır? Ücretler, sigorta sisteminiz tara­fından nasıl karşılanmaktadır? Eğer sigorta sistemi ve ödeme planı bakımından bilgiye ihtiyaç duyarsanız sağlık bakımı personeli size yardım edebilir.

6. Çeşitli giderlerinize karşı sigorta sisteminiz sınırlama getiriyor mu?

7. Anne sütüyle beslenme, doğumda ağrıyı giderme ve kocanızın doğum esnasında yanınızda bulunup bulunmaması gibi soruları­nıza sağlık kuruluşunuzun tavrı nedir?

Doğumdan sonra bebeğiniz kendi uzmanına ihtiyaç duyacaktır. Bebeğinizin bakımı için bir aile doktoru ya da sağlık uzmanını tercih edebilirsiniz Hangisini seçerseniz seçin, doğumdan önce sizin için önemli olan konuları tartışmak için doktorunuzla görüşmeye çalışın. Bebeğinizin doktorunu seçtiğiniz zaman, doktor, bebeğinizi klinikte muayene edecek, sağlık problemi olup olmadığını not edecektir (Eğer bebeğinizin doktorunu seçmezseniz, doktorunuz ya da hastane, her­hangi bir doktoru seçecektir )

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.