Gebelik kaybı (Düşük)

Herhangi bir gebelik kaybı, çiftler için ciddi acı ve üzüntü ile sonuçlanmaktadır. Çiftler, düşük gibi üzücü bir olayın doğal seyirde nasıl ve niçin oluştuğunu ve ne zaman tıbbi yardım almaları gerektiğini merak ederler. Düşük nadir bir olay değildir. Klinik olarak anlaşılan gebeliklerin nerdeyse % 15 – 20’si düşükle sonuçlanmaktadır. Klinik olarak anlaşılabilen gebelikler, ultrason ile gestasyonel kese olarak tanımlanmaktadır. Otoriteler, ayrıntılı inceleme için en iyi zaman 2 ya da 3 ardışık düşük sonrası yapılması için görüş bildirmişler. Bu şartlarda çiftlerin yarısında ardışık düşük sebepleri anlaşılmakta ve sıklıkla tedavi problemi çözmektedir. Bu kitapçıkta düşüğün tanımlanması, düşüğün sık sebeplerinin tespiti ve dış hatlarıyla ne zaman tanı ve tedavi takibi tavsiye edildiği yer almaktadır.

Düşük, 20 gebelik haftasından önce olan gebelik kaybı olarak tanımlanmaktadır. Çoğu düşükler, kendiliğinden olan düşük ya da gebelik kaybı olarak da isimlendirilmekte olup, ilk üç ayda olmakta, ilk 12 haftada anlaşılmaktadır. Çalışmalar göstermiştir ki, ilk 12 haftada fetüs canlı(ultrason ile kalp atışlarının görülmesi) olarak değerlendirilmişse, bu gebeliğin düşükle sonuçlanma olasılığı % 5 – 10’dur. Canlı fetüs görülmesinden sonra vajinal kanama olursa, düşük riski % 20’ye çıkmaktadır. Anne ya da baba yaşı arttıkça gebeliğin düşükle sonlanma olasılığı artmaktadır.

Kadınlarda yaş 35 ve fazla olduğunda düşük riski artmaktadır. Tekrarlayan düşüklerde sebepler çok değişkenlik göstermektedir. Zamanında en az 1 normal doğum yapmış kadınlarda, düşüğe kıyasla normal sağlıklı gebelik olasılığı artmaktadır. Canlı doğumu olmayan, 3 ardışık düşük yapmış kadınlarda sonraki gebeliğinde düşük riski % 50’dir. En az 1 canlı doğum sonrası, 3 ardışık düşük yapmış kadınlarda, düşük riski %30 dur.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.